شتابان هاست
سرور اختصاصی و مجازی فراسو
فونت ایران

دانلود فونت فرهنگ (Farhang Font) با لینک مستقیم

کد تخفیف فونت فرهنگ ۵ درصدی بدون محدودیت مبلغ

فونت فرهنگ (به انگلیسی: Farhang) در گروه فونت‌های مناسب مطبوعات قرار دارد که بر اساس خط نسخ با الهام از فونت‌هایی مثل زر، نازنین و تیتر طراحی شده است. از این قلم که دارای 9 وزن بوده و از نسخه وریبل هم پشتیبانی می‌کند می‌توانید در هر دو فضای دیجیتال و چاپ استفاده کنید.

تخفیف رایگان در ایمیل شما

فونت فرهنگ توسط مسلم ابراهیمی که پیش از این قلم‌های دیگری همچون فونت ایران سنس و فونت دست نویس ایران سنس را معرفی کردیم طراحی شده است که تسعه این قلم را نیز شهرزاد اکبری به سرانجام رسانیده است. فونت دانا نیز به صورت مشترک توسط این دو طراح و توسعه دهنده ساخته شده است.

بررسی و دانلود فونت فرهنگ (Farhang)

فونت فرهنگ براساس فونت‌های نسخ رایج در مطبوعات ایران طراحی شده است که به همین دلیل استفاده از آن به عنوان بهترین فونت مطبوعات و چاپ بیشترین توجه را به خود اختصاص داده است.

استفاده از دور و منحنی‌های زیاد، برش‌های گرد و شکستگی‌های محدود از مهم‌ترین ویژگی‌های تایپ‌فیس‌های حسین عبدالله زاده حقیقی (طراح فونت‌هایی نظیر زر، نازنین و تیتر) است. این ویژگی‌‌ها در فونت فرهنگ حفظ شده است.

دانلود فونت فرهنگ ttf

سبک طراحی و وزن فونت فرهنگ

فونت‌های قدیمی فاقد تنوع وزن هستند. در همان ۲ یا ۳ وزن محدود هم معمولاً فرم حروف در وزن‌های مختلف به هم مرتبط نیستند. اما در فونت فرهنگ طیف کاملی از ۹ وزن را با اسکلت و ساختار مشترک در اختیار دارید که با افزایش تدریجی وزن، تناسبات حروف تغییر نمی‌کند.

به دلیل وجود محدودیت‌های حروفچینی در دستگاه‌های اولیه چاپ، جای نقطه‌ها مایل به راست بود که این رسم در فونت‌های دیجیتال نیز باقی مانده است.

در فونت Farhang نقطه‌ها در جای درست خود یعنی زیر حرف مربوط به آن قرار دارند. حروفی مانند «ب‍، ‍ب‍، ت‍، ‍ت‍، پ‍، ‍پ‍، ث‍، ‍ث‍، ن‍، ‍ن‍، ی‍، ‍ی‍، س‍، ‍س‍، ش‍، ‍ش‍» گروه پر جمعیت خط فارسی هستند که شکل کاملا مشابهی دارند. چشم تنها با تشخیص نقطه‌ها آن‌ها را از هم تشخیص می‌دهد.

در فونت فرهنگ هر دندانه با توجه به حروف قبل و بعد خود جای نقطهٔ خود را طوری تعیین می‌کند تا نهایت نظم و زیبایی در شکل کلمات بدست آید.

در تمامی طیف‌های ۹ وزن فونت فرهنگ امکان استفاده از ۲ شکل نقطه را در اختیار دارید که شامل نقطه‌های معمولی و نقطه‌های گرد و پیوسته هستند.

دانلود رایگان فونت فرهنگ

همچنین نقطه‌ها بصورت برنامه‌ریزی شده در محل ایده‌آل قرار می‌گیرند. بدون اینکه عرض حروف زیادتر شود یا فضای خالی بیش از حد پدید آید.

پشتیبانی از 5 زبان متنوع

فونت فارسی فرهنگ علاوه بر این زبان از سایر زبان‌های خاورمیانه‌ای که بر اساس رسم‌خط فارسی هستند نیز پشتیبانی می‌کند که شامل زبان‌های عربی، کردی و اردو می‌شود.

در تمامی این زبان‌ها حروف مشترک یکسان در نظر گرفته شده است و در مواردی که حروف ساختاری متفاوت دارند با تنظیم صفحه کلید روی آن زبان تایپ خواهند شد.

به عنوان مثال در زبان عربی حروفی مثل «ك، ي، ة، ؤ، ئ» که ظاهری متفاوت از نظر نقطه‌گذاری یا همزه دارند پیاده‌سازی شده است. یا در زبان اردو حروفی مثل «ﮧ، ﮩ، ے» که متفاوت از فارسی هستند نیز پیاده سازی شده است.

دانلود فونت فرهنگ فارسی

البته حروف «ﮧ، ﮩ، ے» که مختص زبان اردو هستند، به عنوان حروف جایگزین در سایر زبان‌های فارسی، عربی و کردی قابل استفاده است که در ادامه آنها را بررسی خواهیم کرد.

در تمامی زبان‌های خاورمیانه‌ای اعراب پشتیبانی شده و متناسب با زبان مورد نظر دارای هم‌نشینی منظم و مشخصی با کاراکترهایی نظیر همزه و تشدید را دارند که به زیبایی متن نیز در وزن‌های سنگین کمک می‌کند.

در فونت فرهنگ انگلیسی از طراحی اختصاصی خبری نبوده و فونت اپن‌سورس Muli برای این قلم در نظر گرفته شده است که ساختاری هماهنگ داشته باشد. سعی شده تا سایز حروف همراه با افزایش و کاهش وزن تغییر نکند.

دانلود فونت farhang

در تمامی وزن‌های این قلم برای نسخه انگلیسی با مقدار بسیار محدودی افزایش ضخامت مواجه هستیم که با قرارگیری در کنار همان وزن با زبان فارسی کاملا مشهود است.

فونت فرهنگ وریبل با 4 متغیر حرفه ای

فونت وریبل فرهنگ بر خلاف سایر فونت‌های فارسی که محدود به یک تا سه متغیر هستند، از ۴ متغیر پشتیبانی می‌کند که به شما این امکان را خواهد داد که قلم را علاوه بر وزن، از نظر سایر ساختارها نیز تغییر دهید.

در نسخه وریبل به تمامی ۹ وزن این قلم همراه با امکانات خاصی که برای حروف جایگزین، اعداد فارسی و سایر قابلیت‌ها دارد دسترسی خواهید داشت و لزومی ندارد که در محیط نرم‌افزار یا وب از تمامی وزن‌ها به شکل جدا استفاده کنید. بلکه با نصب فقط یک فایل فونت به همه آنها دسترسی دارید.

در ادامه به معرفی هر یک از این ۴ متغیر می‌پردازیم که برای استفاده از آنها در محیط وب کافی است بر اساس فایل راهنما موجود در بسته دانلود فونت وریبل فرهنگ به کمک دستورات CSS و در محیط نرم‌افزاری به کمک تنظیمات OpenType این کار را انجام دهید.

دانلود فونت فرهنگ وریبل

اولین متغیر این قلم Weight است که امکان تغییر وزن فونت را مشابه تصویر فوق در اختیار قرار می‌دهد. می‌توانید با تنظیم کردن این مقدار روی بازه ۱۰۰ که معرف وزن Thin تا بازه ۹۰۰ که معرف وزن Black است آن را مقداردهی کنید تا وزن فونت تغییر یابد.

فونت وریبل فرهنگ با متغیر شارپ

متغیر دوم به نام Sharp شناخته می‌شود که از انحنا و گردی حروف در تمامی بخش‌های بیرونی کاسته و ساختاری زاویه‌دار و چارگوش به آنها خواهد داد که این نوع فونت‌ها را با نام فونت شارپ می‌شناسیم.

فونت فرهنگ وریبل متغیر سریف

متغیر سوم با نام Serif شناخته می‌شود که به کمک آن می‌توانید برخی زائده‌های رایج در خط نسخ را که در حروفی همچون «الف، ط، ظ، ک، گ، ل، ه» در بخش‌هایی مثل طره‌ها یا انتهای حروف افزوده می‌شود را مانند تصویر بالا اضافه کنید.

فونت وریبل فرهنگ با متغیر کشیده

در نهایت متغیر چهارم نیز Kashidah نام دارد که امکان ایجاد کشیدگی را در حروف دلخواه به مقدار مشخصی که نیاز داشته باشید ایجاد می‌کند تا لزومی نداشته باشد از کاراکترهایی نظیر «ـ» برای ایجاد کشیدگی در حروف استفاده کنید.

پشتیبانی حرفه ای از اعداد فارسی و مونو اسپیس

قلم فرهنگ از اعداد فارسی، انگلیسی و عربی متناسب با نسخه زبان پشتیبانی می‌کند و استانداری بین‌المللی دارد. در نسخه عربی می‌توانید اعداد «٤٥٦» را به صورت عربی تایپ کنید که اگر زبان صفحه کلید روی آن تنظیم شده باشد از اعداد فارسی «۴۵۶» استفاده نمی‌شود.

این اعداد در دو ساختار دیگر نیز ارائه می‌شوند که در پوشه جدا قرار دارند. نسخه اول اعداد هک شده فارسی است به این معنی که زبان صفحه کلید شما عربی یا انگلیسی باشد، در هر حالتی اعداد فارسی تایپ خواهند شد.

اعداد فارسی فونت فرهنگ

در نسخه دیگر هم جدا از اعداد، حروف انگلیسی وجود ندارد و فایل فونت کاملا فارسی است که حجم کمتری داشته و برای توسعه نرم‌افزاری مناسب است.

این قلم همچنین از اعداد هم‌عرض پشتیبانی می‌کند که در دنیای تایپ‌فیس با نام اعداد MonoSpace شناخته می‌شوند. به این معنی که تمامی اعداد صفر تا ۹ عرض یکسانی دارند.

اعداد هم عرض فونت فرهنگ

مثلا اگر عدد ۱ را در حالت مونو اسپیس تایپ کنید، همان اندازه‌ای را خواهد داشت که عدد ۳ دارد. عدوم وجود دندانه در عدد ۱ باعث نمی‌شود تا عرض آن کمتر شود و همه اعداد بر اساس بزرگ‌ترین اندازه برای اعداد موجود انتخاب خواهند شد.

دارای ترکیبات و حروف جایگزین حرفه ای

در نسخه‌های معمولی فونت فرهنگ امکان ایجاد تغییرات در برخی حروف و ترکیبات فراهم است که با نام حروف جایگزین شناخته می‌شود. به کمک این ویژگی می‌توانید کلماتی دلخواه را بر خلاف سایر کلمات موجود در متن با ساختاری متفاوت تایپ کنید که در طرح‌های گرافیکی به زیبایی محتوا و در کارهای تبلیغاتی به جلب توجه بیشتر کاربر کمک خواهد کرد.

به عنوان مثال در نمونه زیر دو حرف «گ، ی» را در کلمه «گرامی» مشاهده می‌کنید که امکان تایپ دو حالت مختلف را دارد. البته در مجموع شما می‌توانید این کلمه را با ۴ حالت مختلف تایپ کنید.

حروف جایگزین در فونت فرهنگ

یا در نمونه دیگر مشابه تصویر زیر امکان تایپ حرف «ه» را در ساختارهای متفاوتی که در ابتدا، میانه یا انتهای کلمات قرار داشته باشد می‌توانید در چند حالت مختلف تایپ کنید.

جایگزین حروف فونت فرهنگ

این ترکیبات و حروف جایگزین محدود به این موارد نبوده و شامل موارد دیگری همچون «ک، ـر، س، ش» یا «ﮧ، ﮩ» مدل نستعلیق یا «ے» معکوس در زبان اردو از دیگر موارد هستند که همگی آنها را همراه با فایل راهنما می‌توانید در بسته دانلود فونت فرهنگ مشاهده کنید.

استفاده و نصب فونت فرهنگ در سایت

فرمت WOFF و WOFF2 فونت فرهنگ که در قالب نسخه وریبل هم در دسترس هستند، برای استفاده در وب و موبایل مناسب هستند. می‌توانید با نصب فونت وریبل فرهنگ در سایت، به‌جای اینکه همه وزن‌های ۹ گانه را در سایت داشته باشید، در قالب یک فایل به تمامی این وزن‌ها دسترسی داشته و علاوه‌بر آن، بتوانید کشیدگی و سایر متغیرهای قلم را کنترل کنید.

استفاده از این ساختار باعث می‌شود که هم حجم کمتری برای لود فونت صرف شود و هم اینکه تعداد درخواست‌های HTTP برای لود فونت کمتر خواهد شد که همگی منجر به بهبود سرعت سایت می‌گردد.

از وزن‌های مختلف فونت فرهنگ می‌توانید در جای‌جای سایت استفاده کنید؛ در حدی که امکان طراحی رابط کاربری سایت و اپلیکیشن خود را تماما بر اساس این فونت تعیین کنید. وزن‌های ضخیم برای استفاده در بخش‌هایی مثل عناوین، تیترها و نقل قول ظاهری شیک به سایت شما خواهند داد.

فونت فرهنگ برای سایت و موبایل

علاوه بر این موجب می‌شود تا کاربر در یافتن سریع‌تر محتوایی که نیاز دارد در بین متون بلند سردرگم نشود. همچنین برای تاکید روی بخش‌های مهم محتوا می‌توانید از چنین وزن‌هایی استفاده کنید.

برای نصب فونت فرهنگ در سایت کافی است پس از دانلود فونت یک پوشه با نام fonts در مسیر قالب سایت خود افزوده و وزن‌های مورد نیاز را در این پوشه آپلود کنید. سپس کدهای زیر را در مکان مناسبی از فایل style.css قرار داده و ذخیره کنید.

@font-face {
  font-family: 'farhang';
  src: url('fonts/farhang-regular.woff2') format('woff2');
  font-weight: normal;
  font-style: normal;
}
@font-face {
  font-family: 'farhang';
  src: url('fonts/farhang-bold.woff2') format('woff2');
  font-weight: bold;
  font-style: normal;
}

در صورت نیاز به شخصی سازی بر اساس نام خانواده فونت، مسیر فایل و یا نام فایل کافی است خطوط دوم، سوم، هشتم و نهم را ویرایش کنید.

دانلود فونت فرهنگ با تخفیف

با استفاده از باکس زیر به کد تخفیف و لینک دانلود فونت فرهنگ دسترسی داشته و می‌توانید این قلم را در فرمت‌ها و وزن‌های مختلف در بسته‌های متعددی که عرضه شده دریافت کنید. این کوپن تخفیف ۵ درصدی بوده و در جشنواره‌های خاصی از سال مانند یلدا یا نوروز تا ۲۰ درصد افزایش پیدا می‌کند. تخفیف سیستمی است و تا زمانی که از طریق کلیک روی دکمه خرید کنید وارد سایت فونت ایران نشوید، کوپن اعمال نخواهد شد.

 • این کد تخفیف به میزان ۵ درصد بوده ولی در جشنواره‌های خاصی تا ۲۰ درصد سقف تخفیف افزایش پیدا می‌کند.
 • محدودیتی برای خرید اول یا استفاده در بسته‌های خاص نداشته و می‌توانید برای همه بسته‌های اقتصادی، نیمه اقتصادی و حرفه‌ای از این کد استفاده کنید.
 • با کلیک روی دکمه زیر کد تخفیف به صورت خودکار کپی خواهد شد.
برای کپی کد کلیک کنیدfontchi
گزارش خطا

رای دادن به پست

میانگین آرا: / 5. رای داده شده:

منبع
فونتچی

از دست ندهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *