شتابان هاست
سرور اختصاصی و مجازی فراسو
فونت ایران

دانلود فونت ایران یکان (Iran Yekan) با لینک مستقیم

فونت ایران یکان (به انگلیسی: iranyekan) در گروه فونت‌های سنس قرار دارد که البته با ساختار نسبتا هندسی خود، حاوی مقداری نسخ نیز می‌باشد. می‌توان این قلم را نسخه‌ای بین فونت ایران سنس و یکان در نظر گرفت که حالت اعتدال را بین این دو قلم محبوب که در یک دهه اخیر زیر مورد استقبال قرار گرفتند طراحی شد.

تخفیف رایگان در ایمیل شما

فونت ایران یکان توسط مسلم ابراهیمی طراحی شده که با گذشت ۷ سال از انتشار آن، تاکنون ۱۱ وزن همراه با نسخه وریبل متغیر به آن افزوده شده است. برای مشاهده سایر قلم‌های این طراح کافی است به صفحه فونت های مسلم ابراهیمی مراجعه کنید.

بررسی و دانلود فونت ایران یکان (iranyekan)

در مقایسه با قلم یکان، در فونت ایران‌یکان مقداری گردش قلم به ساختار عمودی‌افقی اضافه شده است و شکل بعضی حروف به ساختار آشنای نسخ نزدیک‌تر شده است. از این‌رو با فونتی مواجه هستیم که دارای هندسه‌ای مدرن اما سیال‌‌تر و مانوس‌تر با سلیقه ایرانی است.

خوانایی فونت ایران‌یکان در مقایسه با قلم یکان راحت‌تر است و در متن‌های ریز و طولانی این موضوع بهتر مشخص می‌شود. دلیل این ادعا وجود منحنی‌ها و نزدیک‌تر بودن شکل حروف به ساختار آشنای نسخ است که حال و هوای ایرانی دارد.

سبک طراحی و وزن فونت ایران یکان

فونت ایران یکان شخصیتی متعادل و میانه‌رو دارد. اگر فرض کنیم که قلم ایران‌سنس از دوایر سیال تشکیل شده که ساختاری کاملا نرم داشته باشد و قلم یکان را یک مربع ایستا درنظر بگیریم؛ ایران‌‌یکان چیزی میان این دو است. قلمی که هم سیالی و نرمی را در خود دارد و هم همان حس و حال رسمی را حفظ کرده است.

دانلود فونت ایران یکان ttf

همانطور که در تصاویر بالا هم مشاهده می‌کنید، در تمامی حروف دندانه‌ها، منحنی‌ها، چشمی‌ها و خطوط افقی ضمن اینکه ساختاری نسبتا مورب به خود گرفته‌اند، از آن حالت رسمی بیش از حد و نرمی بسیار صمیمی خارج شده و یک حالت میانه‌رو و سلیس را تشکیل داده‌اند.

این قلم از ۱۱ وزن متنوع پشتیبانی می‌کند که همه وزن‌ها، دارای نسبت افزایشی یکسان در سراسر حروف هستند. اما تفاوت فاحشی که وجود دارد در بخش نقطه‌گذاری است. در نسخه‌های ضخیم‌تر قلم برای اینکه ساختار فونت نمایشی‌تر شده و برای عناوین بهتر خود را نشان دهد، سبک نقطه‌گذاری به صورت پیش‌فرض به حالت چسبان تغییر کرده است.

این قلم را می‌توانید در ۳ فرمت استاندارد TTF, WOFF و WOFF2 که دارای نسخه وریبل متغیر نیز هستند در چند ساختار مختلف پشتیبانی از اعداد فارسی هک شده، نسخه بدون حروف و اعداد لاتین دریافت کنید.

پشتیبانی از 5 زبان متنوع

فونت فارسی ایران یکان علاوه بر این زبان از ۴ زبان دیگر نیز پشتیبانی می‌کند که گروه اول شامل زبان‌های مبتنی بر رسم خط فارسی هستند. زبان‌هایی همچون عربی، کردی و اردو که همان ساختار حروف‌چینی فارسی را داشته و صرفا در برخی حروف و گلیف‌های خاصی که جنبه تزئینی و نمایشی دارند متفاوت هستند.

مشابه آنچه در تصویر زیر می‌بینید فونت ایران یکان عربی از تمامی اعراب پشتیبانی کرده و هم‌نشینی آنها با همزه و تشدید نیز به شکل خاص و نزدیکی است که به زیباتر کردن متن این زبان کمک می‌کند. در مورد سایر زبان‌ها نیز همین موضوع صادق است.

دانلود رایگان فونت ایران یکان

حروفی مانند «ك، ي، ة، ؤ، ئ» زبان عربی که ظاهری متفاوت با فارسی دارند در این فونت رعایت شده است. یا حروف «ﮧ، ﮩ، ے» در زبان اردو نیز علاوه بر اینکه رعایت شده، به عنوان حروف جایگزین برای زیباتر کردن متن در سایر زبان‌ها نیز قابل استفاده است.

پشتیبانی این قلم در بخش اعداد نیز به همین ترتیب است که به جهت داشتن برخی امکانات در بخش دیگری اعداد فونت ایران یکان را بررسی خواهیم کرد.

فونت iran yekan انگلیسی

زبان دیگری که فونت ایران یکان از آن پشتیبانی می‌کند انگلیسی و زبان‌های لاتین دیگر است. همانطور که در تصویر بالا می‌بینید برای این زبان هم همان ساختار میانه دوری از منحنی‌های به‌شدت نرم و ساختار مربعی دوری شده و مطابق با نسخه فارسی حروف چینی شده است.

دارای ترکیبات و حروف جایگزین

قابلیت دیگر فونت ایران یکان امکان استفاده از حروف جایگزین و برخی ترکیبات خاص است. بدین‌صورت که می‌توانید برای تایپ برخی کلمات کلیدی درون یک جمله، خصوصا در زمانی که نام برند یا کلماتی وجود داشته باشد که حائز اهمیت هستند با استفاده از این ویژگی توجه بیشتری را در ذهن مخاطب ایجاد کنید.

برای نمونه مانند تصویر زیر می‌بینید که حرف «ه» زمانی که در میانه یا انتهای کلمات استفاده شده باشد، امکان تایپ یک کلمه را در بیش از ۳ حالت مختلف در اختیار شما قرار می‌دهد.

حروف جایگزین در فونت ایران یکان X

ترکیب «ـهـ» میانی در سه سبک مختلف و ترکیب «ـه» پایانی نیز در دو سبک دیگر در دسترس است که تمامی این سبک‌ها الهام گرفته شده از این حروف «ﮧ، ﮩ» در زبان اردو هستند.

یا در نمونه دیگری که در تصویر زیر می‌بینید، باز هم ترکیب «ـهـ» دارای یک سبک دیگر بوده و حرف «گ» در پایان کلمه نیز در دو حالت مختلف امکان تایپ را دارد.

حروف جایگزین در فونت ایران یکان X

این ترکیبات و حروف جایگزین در فونت ایران یکان X محدود به این کلمات نبوده و شامل موارد متعدد دیگری مثل «ی» می‌باشد.

حروف جایگزین در فونت ایران یکان X

یا در ترکیباتی که همراه با «ـر، ـی، سی، شی، صی، ضی» باشند نیز امکان تایپ کلمات را در چند سبک مختلف در اختیار دارید که همگی آنها در فایل راهنمای درون بسته دانلود قلم ایران یکان قرار دارند.

فونت وریبل ایران یکان حرفه ای

فونت وریبل ایران یکان برای افرادی که به شکل حرفه‌ای از انواع فونت فارسی استفاده می‌کنند کاربردی خواهد بود. چه در فضای وب و چه برای کارهای گرافیکی، وقتی از نسخه متغیر این قلم استفاده کنید، لزومی به نصب ۱۱ وزن مختلف و سردرگمی برای یافتن آنها در بین انبوه قلم‌های خود ندارید.

تمامی این وزن‌ها همراه با ویژگی‌های دیگر قلم مانند تغییر سبک نقاط، کاراکترهای خاص، استفاده از گلیف‌های تومان و ریال یا حروف جایگزین، همگی در قالب یک فایل یگانه قرار دارند که حتی حجمی بسیار کمتر در مقایسه با مجموع همه وزن‌های این تایپ‌فیس دارد. در حال حاضر دو متغیر در این نسخه پشتیبانی می‌شود.

متغیر اول که با نام WEIGHT در دسترس است امکان استفاده از تمامی وزن‌های این قلم را که شامل وزن ۱۱ تایی نازک (Thin) تا سنگین (Heavy) می‌شود در اختیار قرار می‌دهد.

دانلود فونت ایران یکان وریبل رایگان

برای تغییر وزن فونت وریبل در فونت ایران یکان کافی است اعداد را در بازه ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ با استفاده از متغیر wght در کدهای CSS قار دهید.

متغیر دوم مربوط به نقاط این قلم است که امکان تغییر شکل نقطه‌گذاری را در ۵ حالت مختلف در اختیار قرار می‌دهد که مشابه تصویر زیر آن را می‌بینید.

تغییر نقطه فونت ایران یکان ایکس

برای تغییر نقاط نیز کافی است اعداد صفر تا ۵ را به دلخواه خود برای متغیر dots درون کدهای CSS قرار دهید تا به صورت پیوسته، چسبان، مورب، گرد یا معمولی نمایش داده شوند.

تغییر شکل نقاط در 5 سبک

شکل نقطه‌ها نسبت به نسخه‌های اولیه در فونت ایران یکان X از حالت لوزی به مربعی تغییر کرده است. در وزن‌های پایین به منظور افزایش خوانایی نقاط منفصل هستند و در مقابل در وزن‌های بالا نقاط برای نمایشی شدن و ایجاد فشردگی به هم متصل شده‌اند.

تغییر شکل نقاط در فونت ایران یکان محدود به نسخه وریبل برای سایت نیست. حتی می‌توانید روی سیستم عامل از این نقاط در نرم‌افزارهای گرافیکی نظیر فتوشاپ و ایلوستریتور که امکان آن را دارند استفاده کنید.

تغییر شکل نقطه در فونت ایران یکان ایکس

برای این منظور کافی است مشابه تصویر بالا از طریق ابزار Character Panel در این نرم‌افزارها گزینه Dots که مربوط به تغییر شکل نقاط است را به دلخواه خود تغییر دهید.

همانطور که در تصویر می‌بینید مقدار Weight نیز همان تغییر وزن قلم است که در نسخه وریبل آن را معرفی کردیم و با تغییر زبانه آن، می‌توانید وزن قلم را در نسخه وریبل تغییر دهید.

پشتیبانی حرفه ای از اعداد فارسی و عربی

قابلیت دیگر قلم ایران یکان در زبان‌ای مختلف، پشتیبانی از اعداد به صورت کاملا استاندارد برای هر زبان است. مشابه آنچه در تصویر زیر می‌بینید، امکان تایپ اعداد فارسی، عربی و انگلیسی را مطابق با هر زبان خواهید داشت.

اعداد «٤٥٦» عربی که ظاهر متفاوتی با اعداد «۴۵۶» فارسی دارند در این قلم تعبیه شده که بر اساس زبان انتخابی صفحه کلید امکان تایپ آنها را دارید.

اعداد عربی و فارسی فونت iranyekan

افزون بر این‌ها، در بسته دانلود فونت ایران یکان دو پوشه نیز از این نظر وجود دارد. مورد اول اعداد هک شده فارسی برای زبان لاتین در پوشه FarsiDigits است؛ به این معنی که وقتی از قلم‌های FD استفاده کنید، حتی زمانی که صفحه کلید شما انگلیسی باشد، با وارد کردن اعداد، فارسی تایپ می‌شوند.

مورد دوم نیز پوشه NON_ENGLISH است که فایل‌های این گروه فونت فاقد اعداد و حروف انگلیسی هستند و فقط حروف فارسی و کاراکترها را برای این زبان شامل می‌شوند. از این ساختار هم می‌توانید در توسعه نرم‌افزاری استفاده کنید.

اعداد فارسی فونت ایران یکان رایگان

ویژگی دیگر فونت ایران یکان پشتیبانی مونو اسپیس (MonoSpace) از اعداد است. به این معنی که وقتی از این حالت استفاده کنید، کلیه اعداد صفر تا ۹ دارای عرض ثابتی هستند. بدین ترتیب، مثلا عدد ۱ که در مقایسه با عدد ۳ نه‌تنها دارای دندانه نیست، بلکه به اندازه دو مقدار دندانه عرض کمتری دارد، اما همان میزان فضای عرضی را اشغال می‌کند.

دارای گلیف اختصاصی تومان و ریال

ویژگی دیگر فونت ایران یکان که مناسب برای تبلیغات بوده و می‌تواند روی فروش محصول تاثیر به‌سزایی داشته باشد، پشتیبانی از گلیف «تومان» و «ریال» است. به این صورت که می‌توانید از این واحدهای پولی با ظاهری متفاوت در هر جایی از سایت یا تصاویر تبلیغاتی استفاده کنید تا موجب جلب توجه بیشتر مخاطب شود.

گلیف تومان و ریال فونت ایران یکان

همانطور که در تصویر بالا می‌بینید این واحدهای پولی هر یک در دو سبک متفاوت قابل استفاده هستند. برای استفاده از هر سبکی کافی است با افزودن کاراکتر همزه به آنها، از این سبک‌ها استفاده کنید که راهنمای کامل آن درون بسته دانلود فونت ایران یکان نیز قرار دارد.

مناسب طراحی رابط کاربری و اپلیکیشن

اگر به دنبال تغییر فونت گوشی خود هستید، قلم ایران یکان می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌های پیش‌رو باشد. نرمی، مدرن بودن و سیالی این فونت در گوشی موبایل که همه‌روزه در حال خواندن متن‌های مختلف در رسانه‌های گوناگون هستید، استفاده از موبایل را برای شما دوست داشتنی‌تر خواهد کرد.

فونت موبایل ایران یکان x

در تصویر بالا فونت ایران یکان روی گوشی سامسونگ نصب شده است که همانطور که می‌بینید خوانایی بسیار زیبایی در مقایسه با قلم‌های سنس و پیش‌فرض سامسونگ دارد.

از این قلم می‌توانید در طراحی رابط کاربری بیشترین بهره را ببرید. اگر طراح وب، گرافیک یا اپلیکیشن هستید فونت ایران یکان به شما کمک می‌کند که صفر تا صد طراحی را بدون نیاز به استفاده از قلم دیگری با توجه به وجود وزن‌های متعدد و ویژگی‌های کاربردی که دارد پیاده‌سازی کنید.

فونت ایران یکان برای موبایل

در تصویر بالا نمونه این قلم را در اپلیکیشن موبایل دیجی کالا مشاهده می‌کنید که بیش از چند سال است از این قلم برای رابط کاربری سایت و اپلیکیشن موبایل خود استفاده می‌کند.

استفاده و نصب فونت ایران یکان در سایت

فرمت‌های استاندارد WOFF و WOFF2 که در نسخه وریبل هم وجود دارند مختص نصب فونت ایران یکان بر روی سایت هستند. با توجه به وجود نسخه متغیر لزومی به نصب چند فایل فونت در وزن‌های متعدد نداشته و می‌توانید صرفا نسخه متغیر که حجمی کمتر از ۱۵۰ کیلوبایت را دارد نصب کنید.

این در حالی است که نسخه‌های جداگانه وزن‌های نازک، معمولی و بولد را اگر بخواهید استفاده کنید روی هم رفته حجمی چند برابری را دارند که گذشته از افزایش حجم برای دریافت فایل فونت از سرور تعداد درخواست HTTP نیز افزایش یافته و همین دو عامل در سرعت سایت تاثیر خواهد گذاشت.

دانلود فونت ایران یکان برای سایت

با نصب این قلم می‌توانید از وزن‌های سنگین در بخش‌هایی همچون عنوان مطالب، تیترها، نقل قول‌ها و کادرهای رنگی وجه تمایز را ایجاد کنید که به خوانایی متن و راحتی کاربر در استفاده از سایت نیز کمک خواهد کرد. خصوصا اینکه امکان استفاده از گلیف‌های ریال و تومان باعث نمایش متمایز قیمت شده و روی فروش نیز می‌تواند موثر باشد.

دانلود فونت ایران یکان با تخفیف

فونت ایران یکان چند سالی است که توسط سایت فونت ایران با الهام از فونت یکان طراحی شده است. در نسخه جدید این فونت که با نام یکان X شناخته می‌شود، ترکیبی از فونت ایران سنس به کار رفته تا ضمن حفظ شکل هندسی فونت، طراحی نرم و soft داشته باشد.

  • برای دانلود فونت ایران یکان X جدید تخفیف ۵ درصد دریافت کنید.
  • این کد تخفیف فونت ایران برای همه کاربران است و بدون محدودیت می‌توانید از آن استفاده کنید.
  • استفاده از این کد فقط برای خرید فونت ایران یکان ایجاد شده و برای دیگر فونتها قابل استفاده نیست.
  • کاربرانی که قبلا فونت ایران یکان را خریداری کرده باشند می‌توانند نسخه اقتصادی را رایگان دریافت کنند.
  • برای رعایت حقوق کپی رایت از دانلود رایگان فونت ایران یکان دوری کنید و نسخه قانونی را از سایت خریداری کنید.
  • برای کپی خودکار کد تخفیف و ورود به سایت فونت ایران برای دانلود فونت ایران یکان روی دکمه زیر کلیک کنید.
برای کپی کد کلیک کنیدfontchi
گزارش خطا

رای دادن به پست

میانگین آرا: / 5. رای داده شده:

منبع
فونتچی

از دست ندهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *