شتابان هاست
سرور اختصاصی و مجازی فراسو
فونت ایران

دانلود فونت سنجاق (Sanjaq Font) با لینک مستقیم

رسول کمالی دولت آبادی؛ طراح گرافیک، مدرس و پژوهشگر هنز از اصفهان است که فونت سنجاق را طراحی نموده است. سنجاق با اینکه در ظاهر فونتی سرشار از ترکیبات هندسی و شکستگی‌هایی با زوایای نسبتا گرد و جهت‌دار به‌نظر می‌رسد، اما در باطن فونتی است که بر اساس نسخ طراحی شده است.

تخفیف رایگان در ایمیل شما

با دانلود فونت گرامافون می‌توانید از آن در جهت کاربردهایی که مناسب برای عنوان، مطبوعات و طراحی گرافیک است؛ برای متون کوتاه طراحی خود را انجام داده و حس و حالی قدمت‌دار و با تاریخچه به برند خود اضافه کنید.

این فونت در دو وزن معمولی Regular و ضخیم Bold طراحی شده است که در فرمت TTF در دسترس هستند؛ اما از آنجا که برای استفاده در عناوین هم فونت عالی به‌نظر می‌رسد، می‌توانید از فرمت‌های WOFF و WOFF2 هم به‌منظور استفاده در وب سایت از این فونت بهره ببرید.

معرفی و بررسی فونت سنجاق (Sanjaq)

در فونت سنجاق از شکستگی‌ها و منحنی‌های ۴۵ درجه در تمامی حروف استفاده شده است که همین ویژگی این فونت را که الهام گرفته شده از فرم سنجاق است منحصر به‌فرد کرده است. تمامی حروف و شکستگی‌ها در این فونت دارای وزن نسبتا یکسان و بسیار نزدیک به هم هستند که آن را به فونتی با کنتراست بالا تبدیل کرده است.

هر یک از بخش‌های حروف در منحنی‌ها و شکستگی‌ها بر اساس یک الگو یا مبنای ثابت فرمی طراحی شده است؛ به بیانی ساده‌تر، تمامی قوس‌های مثبت (ص، ن، ل، ی…) تمامی قوس‌های منفی (ع ،ح…)، تمامی خطوط عمود (ا،ط،ل…)، تمامی چشمی‌ها (ه، م،) و… مشابه یکدیگرند. این خصیصه در کنار زوایا، قوس‌ها و پایانه‌های یکسان حروف، باعث نظم هندسی بیشتر فونت سنجاق شده است.

دانلود فونت سنجاق ttf

مزایای فونت سنجاق

فونت سنجاق فارسی است؛ اما در بطن خود از زبان عربی و انگلیسی نیز پشتیبانی کاملی دارد که برای استفاده از حروف و کلماتی خارج از زبان فارسی مجبور به تغییر تایپ‌فیس نباشید.

اعداد در تمامی زبان‌های فارسی، عربی و انگلیسی منحصر به‌فرد همان زبان هستند. اگر نیاز به استفاده از اعداد فارسی یا عربی دارید، می‌توانید از نسخه به اعداد کاملا فارسی استفاده کنید تا بدون نیاز به تغییر صفحه کلید، ضمن وارد کردن اعداد انگلیسی اعداد را فارسی یا عربی ببینید.

به همین ترتیب اعراب گذاری و استفاده از کاراکترهای خاصی که جدا از اعراب می‌تواند برای زیباسازی متن صورت گیرد در این فونت پیاده‌سازی شده است.

حروف در هر دو وزن سبک و سنگین دارای اسکلت، تناسبات ساختاری و محورهای رسامی مشترک هستند. (البته افزایش ضخامت در وزن سنگین قلم ناگزیر باعث تغییر نامحسوس شکل چشمی‌ها شده است). حروف در وزنِ سبُکِ سنجاق، اندامی استخوانی با فضاهای منفی باز دارند و اما در وزن سنگین آن، پر چگالی و فشرده هستند.

دو وزن قلم سنجاق برای انواع تایپوگرافی، طراحی عنوان‌بندی، لوگوتایپ و انواع متن‌نویسی و برای طیف وسیعی از سفارشات (از فرهنگی تا تجاری) مناسب است.

یکی دیگر از شاخصه‌های فرمی این فونت سنجاق، لحاظ یک ضخامت ثابت برای نازکترین قسمت آناتومی حروف در دو وزن سبک و سنگین است. برای نمونه، ضخامت نازکترین بخش پایانۀ حروف «س، ی، ن، ص» در هر دو وزن سبک و سنگین ثابت است که در تصویر زیر دموی آن را مشاهده می‌کنید.

تغییر وزن فونت سنجاق

خصیصه دیگر این فونت که اصلی‌ترین ویژگی آن است، امکان تبدیل خودکار حروف به ساختارهای مختلف است؛ به عبارت دیگر، چشمی‌های درشت در وزن سبک، به‌کارگیری حداقلی زواید و ضخامت‌های تزئینی خطوط سنتی در پیکرۀ کاراکترها، طراحی لیگیچرهای متنوع (ترکیبات دوتایی حروف) و شکل دوم برای برخی از حروف که به صورت اتوماتیک و یا با اضافه کردن همزه پس از آن قابل دسترسی است که در تصویر زیر نمونه‌ای از آن را برای حروف مختلف می‌بینید:

ترکیبات و حروف جایگزین فونت سنجاق

با استفاده از حروف جایگزین فونت سنجاق، می‌توانید زیبایی متن خود را بهبود دهید و ساختاری خاص را در نوشته‌های خود ایجاد کنید که شما را نسبت به استفاده از کارهای طراحی با استفاده از فتوشاپ بی‌نیاز خواهد کرد.

اعداد فارسی و نشانه ها در فونت سنجاق

اعداد و علائم نگارشی فونت سنجاق هماهنگ با شکل حروفِ آن طراحی شده است. به‌طوری که، هر دو وزن فونت sanjaq با اعراب‌گذاری دقیق و طراحی گلیف‌های مرتبط ، برای زبان عربی مناسب‌سازی شده‌اند.

در یک نگاه کلی ویژگی‌های این فونت عبارتند از:

  • فونت عنوان بر پایه نسخ و سرشار از حروف هندسی با ضخامت و کنتراست ثابت در تمامی حروف مناسب برای تبلیغات، مطبوعات و عناوین.
  • فونتی با قابلیت پشتیبانی از هر سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی با امکان استفاده از اعداد، اعراب و حروف متناسب با همان زبان بدون نیاز به تغییر زبان صفحه کلید.
  • دارای سه فرمت TTF برای استفاده در انواع سیستم عامل و نرم‌افزار، WOFF و WOFF2 برای استفاده در وب در وز‌های معمولی، نرمال و بولد.
  • امکان استفاده ترکیبی از حروف به شکل‌های مختلف در زبان‌های فارسی و عربی در حروف «س، ی، ن، ص» که می‌تواند در ابتدا، میانه و انتهای کلمات باشد.
  • و…

قلم سنجاق می‌تواند با تمامی فونت‌های لاتین کلاسیک و پرکنتراستِ سریف‌دار (دارای زوائد تزئینی) همنشین شود؛ با این‌حال، فونت انگلیسی “Cambria” با اندک تغییری در ضخامت، ارتفاع و فواصل (به قصد هماهنگی بیشتر) برای «سنجاق» مناسب‌سازی شده است.

دانلود فونت سنجاق

طراحی این فونت به‌شکل عنوان آن را به گزینه مناسبی در تمامی کاربردها استفاده کرده که با ترکیب در کنار یک فونت مناسب متن بتوان خروجی مناسبی از آن گرفت. به‌عنوان مثال از ترکیب این فونت با فونت وزیر یا هر فونت مناسب متن دیگری می‌توان به ترکیب مناسبی رسید که خوانایی متن را بهبود داده و علاوه‌بر آن، شکل خاص، هندسی و ضخیم بودنی که این فونت دارد، موجب توجه بیشتر کاربر خواهد شد. خواه در وب‌سایت از این ویژگی استفاده شود؛ خواه در مطبوعات و روزنامه‌ها.

دانلود فونت سنجاق با تخفیف

با کلیک روی دکمه زیر به کد تخفیف فونت سنجاق به‌صورت خودکار برای شما کپی شده و می‌توانید از ۵ درصد تخفیف این فونت بهره‌مند شوید. فراموش نکنید که این کوپن سیستمی است و تنها زمانی که از طریق کلیک روی دکمه خرید کنید وارد سایت فونت ایران شوید در سبد خریدتان اعمال می‌شود.

  • با وارد کردن این کد فونت سنجاق را از فونت ایران با ۵ درصد تخفیف خریداری کنید.
  • این کد برای فونت هندسی جدید سنجاق ساخته شده و برای سایر فونت‌ها نیز معتبر است.
  • فونت سنجاق در دو وزن معمولی و بولد ساخته شده که می‌توانید برای کارهای گرافیکی و تبلیغاتی از آن استفاده کنید.
  • این تخفیف سیستمی است و فقط با کلیک روی دکمه زیر و ورود به سایت فونت ایران برای شما کار خواهد کرد.
  • با کلیک روی دکمه زیر کد تخفیف به صورت خودکار کپی خواهد شد.
برای کپی کد کلیک کنیدfontchi
گزارش خطا

رای دادن به پست

میانگین آرا: / 5. رای داده شده:

منبع
فونتچی

از دست ندهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *