شتابان هاست
سرور اختصاصی و مجازی فراسو
فونت ایران

دانلود فونت گرامافون (Gramophone Font) با لینک مستقیم

کد تخفیف فونت گرامافون ۵ درصدی بدون محدودیت مبلغ

فونت گرامافون (به انگلیسی: Gramophone) توسط کریم عامری؛ کارشناس گرافیک، تایپوگرافر و طراح تایپ اهل شیراز طراحی و توسعه یافته است. این فونت که در گروه فونت‌های نسخ و نوستالژی دسته‌بندی می‌شود، برای تبلیغات و مطبوعات گزینه‌ای عالی است.

تخفیف رایگان در ایمیل شما

این فونت علاوه بر پشتیبانی زبان فارسی، از زبان عربی همراه با اعراب و اعداد عربی نیز پشتیبانی می‌کند و بر خلاف سایر فونت‌ها وزن متفاوتی دارد. در ساختار اصلی این فونت در ۴ سبک و استایل Clean، Grunge، Stone و (در نسخه دوم قلم) سبک متصل Clean Cnd به آن افزوده شده است که در هر سه سبک با فرمت ttf در دسترس است. اما یک ساختار دیگر هم در سبک معمولی (Regular) دارد که مناسب برای استفاده در وب است و می‌توانید در دو فرمت woff و woff2 از آن استفاده کنید.

معرفی و بررسی فونت گرامافون (Gramophone)

فونت گرامافون بر پایه خط نسخ طراحی شده است، اما در برخی حروف، شکستگی‌ها و اعراب از خط ثلث نیز در آن استفاده شده است. طراح با ترکیبی از این دو سبک، اثری فاخر را که می‌تواند مناسب برای تبلیغات، مطبوعات و فونت‌هایی که بیشتر قبل از تاریخ سیاسی فعلی مورد استفاده قرار می‌گرفته است به کار برد. در این فونت حروف ساختار جدا از هم داشته و دارای فاصله جزئی هستند.

فونت دفتر که یکی دیگر از قلم‌های ساخته شده بر اساس خط نسخ است نیز از همین ساختار فاصله‌دار حروف ایجاد شده است که طراحی نزدیکی هم به این قلم دارد.

ایده طراحی این فونت از کتاب‌ها، کتیبه‌ها و تابلوهای قدیمی که در فرهنگ کشورمان از تاریخ به یادگار مانده شکل گرفته است و انتظار می‌رود که گرامافون نیز در زنده نگه داشتن این آثار نقش موثری داشته باشد.

دانلود رایگان فونت گرامافون ttf

سبک طراحی و وزن فونت گرامافون

بر خلاف بسیاری از فونت‌هایی که همه ما می‌شناسیم، در این فونت خبری از سبک‌های معمولی، بولد، ضخیم و… نیست. بلکه گرامافون در چهار سبک Clean، Grunge، Stone و Clean Cnd طراحی شده که به‌ترتیب در طراحی تایپ‌فیس فارسی با نام‌های «تمیز، تمیز متصل، چرک و سنگی» شناخته می‌شوند. این سبک‌ها شکل خاصی از نمایش فونت را فراهم می‌کنند که در عین داشتن ضخامت و بافت سنگین، دارای خاصیت تخریبی هستند.

به بیان دیگر؛ تفاوت سبک‌های «چرک» و «سنگی» علاوه بر جنس بافت‌ها در «تخریبی» یا «غیرتخریبی» بودن خط‌های تشکیل‌دهنده‌ی فرم‌هاست. به این معنا که سبک چرک دارای یک بافت سنگین در وسط حروف است، اما در بافت سنگی، خط‌های دور حروف نیز تخریب شده‌اند.

هر سه استایل‌های بالا در فرمت ttf در نسخه‌های مختلفی که امکان پشتیبانی از اعراب و حروف زبان‌های فارسی، عربی و انگلیسی را دارند در دسترس هستند. در کنار این سبک‌ها به منظور امکان استفاده از فونت گرامافون برای سایت نیز نسخه وب آن در سبک معمولی (Regular) در دسترس است که می‌توانید در دو فرمت woff و woff2 آن را در اختیار داشته باشید.

پشتیبانی از 5 زبان متنوع

فونت فارسی گرامافون محدود به این زبان نبوده و علاوه پر پشتیبانی از حروف لاتین انگلیسی بر مبنای همان استایل حروف فارسی، از سایر زبان‌های خاورمیانه‌ای که به لطف رسم خط فارسی در دسترس هستند پشتیبانی می‌کند. این زبان‌ها شامل عربی، کردی و اردو هستند که در هر زبان به گلیف‌ها و کاراکترهای خاص آن نیز دسترسی دارید.

به عنوان مثال در زبان عربی که حروف «ك، ي، ة، ؤ، ئ» متفاوت از نسخه فارسی هستند برای این قلم پیاده‌سازی شده است. در آپدیت دوم این قلم نیز یکی از مشکلات که مربوط به عدم قرارگیری دو نقطه زیر حرف «ي» عربی بود نیز رفع شده است.

دانلود فونت گرامافون فارسی

پشتیبانی فونت گرامافون از سایر زبان‌های خاورمیانه‌ای نظیر کردی و اردو نیز کامل است؛ به طوری که در این زبان‌ها که استفاده از اعراب و کاراکترهای تزئینی خطوط ثلث زیاد رواج دارد نیز قابل استفاده است.

دانلود فونت gramophone

در نسخه انگلیسی این فونت طراحی آن بر اساس تایپ‌فیس «ادوبی‌عربیک» صورت گرفته که سبک‌های «چرک، تمیز و سنگی» بر روی حروف این زبان اعمال شده است.

پشتیبانی از ترکیبات و حروف جایگزین

ویژگی دیگر فونت گرامافون امکان استفاده از حروف جایگزین است؛ به این صورت که می‌توانید برخی حروف را در زبان‌های فارسی، عربی، کردی و اردو به شکل های متعددی تایپ کنید. به عنوان مثال حروف «ﮩ، ے» که مختص زبان اردو هستند، در این قلم امکان استفاده به عنوان حروف جایگزین را برای تمامی زبان‌های مبتنی بر رسم خط فارسی دارند.

دانلود فونت گرامافون چرک

یه در نمونه تصویر بالا می‌بینید که حرف «گ» با توجه به اینکه در دو سبک سنگی و تمیز تایپ شده است، دارای دو حالت متفاوت در تایپ است.

حروف جایگزین فونت گرامافون محدود به این موارد نبوده و شامل حروف و ترکیبات مختلفی نظیر «ک، ه، ـهـ، ی» و موارد متعدد دیگری است که راهنمای استفاده از تمامی این حروف در بسته دانلود فونت گرامافون در قالب یک فایل راهنمای Pdf. قرار داده شده است.

دارای گلیف های تزئینی و اعراب زبان های خاص

به‌منظور ایجاد قابلیت بیش‌تر برای تایپوگرافی، در فونت گرامافون شاهد قابلیت استفاده از گلیف‌های تزئینی هستیم که بیشتر چنین تزئیناتی را در زبان‌های کردی و اردو می‌بینیم.

دانلود رایگان فونت گرامافون

چند علامت تزئینی خط ثلث در فونت قرار داده شده که با اضافه کردن «۲ تا ۸ همزه‌ی تنها بعد از کاراکتر *،» قابل استفاده‌اند. کافی است پس از تایپ کلمه مورد نظر، نشانگر حروف را به جایی که قرار است استفاده کنید برده و شروع به تایپ این کاراکترهای دستوری کنید.

راهنمای کامل استفاده از کاراکترهای تزئینی این قلم درون بسته دانلود فونت گرامافون قرار گرفته است.

اعداد فارسی هک شده فونت Gramophone

در تایپ‌فیس گرامافون شاهد امکان استفاده حرفه‌ای از اعداد متناسب با زبان هستیم به طوری که در کلیه زبان‌ها، تمامی اعداد منطبق با همان زبان دارای گلیف اختصاصی خود هستند. به عنوان مثال اعداد «٤٥٦» در زبان عربی که در مثایسه با اعداد «۴۵۶» فارسی ظاهر خود را دارند.

اعداد فارسی در فونت گرامافون

کافی است صفحه کلید خود را روی زبان مورد نظر تنظیم کنید تا اعداد بر اساس همان زبان و سبک استایل فونت در دو حالت چرک یا تمیز تایپ شوند؛ اما این پایان ماجرا نیست!

درون بسته دانلود فونت گرامافون، نسخه مخصوص اعداد هک شده فارسی قرار دارد. به این معنی که با نصب این نسخه مخصوص که در پوشه Farsi Digits به‌صورت اختصار با نام‌های FD قرار گرفته است، تمامی اعداد برای همه زبان‌های فارسی، انگلیسی و عربی به صورت اعداد فارسی تایپ خواهد شد؛ یعنی گلیف اعداد برای تمام زبان‌ها در این نسخه دارای اعداد فارسی هستند.

فونت مناسب مطبوعات، چاپ و تبلیغات

این فونت عمدتا با سبک طراحی نوستالژی و قدیمی که دارد می‌تواند در صنعت چاپ و مطبوعات بیشترین اثربخشی را روی مخاطب داشته باشد. بعد از آن صنعت تبلیغات است که بیشترین استفاده را برای این قلم رقم زده است.

با استفاده از سبک‌های خاص این قلم و با توجه به قدرت مانوری که می‌توانید روی سبک طراحی کارهای گرافیکی خود داشته باشید، امکان خلق آثاری که بیننده را واقعا به خود جذب کند با این قلم وجود دارد.

دانلود فونت گرامافون فارسی

اگر بخواهیم نگاهی کلی به ویژگی‌های این فونت داشته باشیم، عبارتند از:

 • فونت عنوان بر پایه نسخ و با ترکیبی از ثلث که برای مطبوعات، طراحی گرافیکی و محتواهای نوستالژی مناسب است.
 • فونتی با قابلیت پشتیبانی از هر سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی که امکان استفاده از اعداد متناسب با هر زبان و همچنین اعراب و کاراکترهای تزئینی را دارا می‌باشد.
 • نسخه انگلیسی بر پایه فونت ادوبی عربیک است که همان استایل‌های چرک و سنگی برروی آن پیاده‌سازی شده است.
 • دارای ۳ فرمت ttf، woff و woff2 که امکان استفاده از این فونت را در انواع نرم‌افزار در تمامی سیستم‌عامل‌های دسکتاپ، موبایل و نسخه وب فراهم نموده است.
 • دارای قابلیت استفاده از نشانه‌های تزئینی که بیشتر در خط ثلث وجود دارد و شامل ۸ کاراکتر مختلف است.
 • و…

جدایی از این به‌دلیل اینکه در مطبوعات و روزنامه‌های قدیمی از این نوع فونت استفاده میشده، خاصیت نوستالژیک دارد که می‌توان برای طراحی انواع مجله، تبلیغات و مطبوعات نیز از آن استفاده کرد. حتی همان ویژگی که در بحث وب اشاره شد می‌تواند در ساختار مطبوعات و تبلیغات مورد استفاده قرار گیرد که توجه بیشتر و درگیری مخاطب را به‌دنبال دارد.

استفاده و نصب فونت گرامافون در سایت

با توجه به ضخامت و سنگینی که فونت Gramophone دارد، می‌تواند در استفاده برای وب در سایت‌هایی که به صورت ترکیبی از دو فونت استفاده می‌کنند مناسب باشد. استفاده از این فونت در عناوین صفحات و تیترها ظاهر و خوانایی بهتری از نظر جداسازی و بخش‌بندی محتوا در اختیار قرار می‌دهد.

یا اینکه می‌توانید از سبک های متفاوت این قلم که به شکل سنگی، تمیز یا چرک هستند در بخش‌هایی مثل اسلایدر و بنرهایی که عمدتا در فروشگاه‌ها به منظور تبلیغات مورد استفاده قرار می‌گیرد بهره ببرید تا توجه کاربران را بیشتر جلب کنید.

فونت گرامافون برای سایت

فرمت‌های WOFF و WOFF2 فونت گرامافون مختص استفاده در سایت و اپلیکیشن موبایل هستند که با سبک طراحی خود می‌توانند به بهبود رابط کاربری سایت شما کمک کنند. از آنجا که سبک جدیدی در نسخه ۲ به این قلم با نام Clean Cnd اضافه شده که دارای حروف متصل به هم است، دیگر لزومی ندارد که از این قلم برای متون کوتاه و عناوین استفاده کنید. از این سبک می‌توانید در متن‌های بلند بهره ببرید.

برای نصب فونت گرامافون در سایت کافی است پس از دانلود فونت یک پوشه با نام fonts در مسیر قالب سایت خود افزوده و وزن‌های مورد نیاز را در این پوشه آپلود کنید. سپس کدهای زیر را در مکان مناسبی از فایل style.css قرار داده و ذخیره کنید.

@font-face {
  font-family: 'gramophone';
  src: url('fonts/gramophone-regular.woff2') format('woff2');
  font-weight: normal;
  font-style: normal;
}
@font-face {
  font-family: 'gramophone';
  src: url('fonts/gramophone-bold.woff2') format('woff2');
  font-weight: bold;
  font-style: normal;
}

در صورت نیاز به شخصی سازی بر اساس نام خانواده فونت، مسیر فایل و یا نام فایل کافی است خطوط دوم، سوم، هشتم و نهم را ویرایش کنید.

دانلود و کد تخفیف فونت گرامافون

با استفاده از باکس زیر به لینک دانلود و کد تخفیف فونت گرامافون دسترسی داشته و می‌توانید این قلم را در فرمت‌ها و وزن‌های مختلف در بسته‌های متعددی که عرضه شده دریافت کنید. این کوپن تخفیف ۵ درصدی بوده و در جشنواره‌های خاصی از سال مانند یلدا یا نوروز تا ۲۰ درصد افزایش پیدا می‌کند. تخفیف سیستمی است و تا زمانی که از طریق کلیک روی دکمه خرید کنید وارد سایت فونت ایران نشوید، کوپن اعمال نخواهد شد.

 • این کد تخفیف به میزان ۵ درصد بوده ولی در جشنواره‌های خاصی تا ۲۰ درصد سقف تخفیف افزایش پیدا می‌کند.
 • محدودیتی برای خرید اول یا استفاده در بسته‌های خاص نداشته و می‌توانید برای همه بسته‌های اقتصادی، نیمه اقتصادی و حرفه‌ای از این کد استفاده کنید.
 • با کلیک روی دکمه زیر کد تخفیف به صورت خودکار کپی خواهد شد.
برای کپی کد کلیک کنیدfontchi
گزارش خطا

رای دادن به پست

میانگین آرا: / 5. رای داده شده:

منبع
فونتچی

از دست ندهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *