شتابان هاست
سرور اختصاصی و مجازی فراسو
فونت ایران

دانلود فونت کهربا (Kahroba Font) با لینک مستقیم

کد تخفیف فونت کهربا ۵ درصدی بدون محدودیت

فونت کهربا (Kahroba) فارسی یکی از بهترین فونت‌های فارسی برای استفاده در متن و مطبوعات است که در چندین وزن و استایل مختلف ایجاد شده و در مجموع شامل ۱۸۰ ساختار مختلف است. این فونت که از خط نسخ عربی الهام گرفته شده، شباهت زیادی هم به نسخه نسخ فشرده دارد. امکان تنظیم ۵ سطح کنتراست و ۴ کلاس عرضی را نیز دارد.

تخفیف رایگان در ایمیل شما

قلم کهربا توسط امین عابدی که یکی از بهترین طراحان و توسعه دهندگان فونت فارسی است ایجاد شده است. این فونت ظاهری کاملا استخوانی دارد و با توجه به پشتیبانی از وزن‌های سنگین تا نسخه سیاه (Black) می‌تواند برای استفاده در فونت عنوان و شعارهای تبلیغاتی نیز انتخاب خوبی باشد.

معرفی و بررسی فونت کهربا (Kahroba)

فونت کهربا دارای طراحی شبه نسخ با گستره وزنی، عرضی و کنتراستی است که در تمامی وزن‌ها این امکان در آن قرار داده شده است. تناسب و طراحی حروف کهربا کاملا تابع قلم نیست؛ استثنائاتی وجود دارد که ارتباط بین انحناهای خارجی(که در حالت عادی به‌وسیله حرکات قلم ساخته می‌شوند) را از زوایای بوجود آمده داخلی آنها جدا می‌سازد.

این نوع طراحی حروف که نزدیک به شیوه خطاطی سر حرف «ع» در خط ثلث است باعث ساده‌تر شدن انحناها شده است.

دانلود فونت کهربا ttf رایگان

استایل و وزن فونت کهربا

اگر بخواهیم فونت کهربا را از نظر ظاهری بررسی کنیم، در مجموع شامل ۱۸۰ تنوع مختلف است که بر اساس وزن و استایلی که در نسخه وریبل شامل تغییر وزن، عرض و کنتراست می‌شود را شامل می‌شود. همچنین نسخه‌های با اعداد فارسی هک شده و تنوع بر اساس فرمت فونت‌ها نیز در این گروه قرار دارند.

نقطه‌گذاری این فونت در یک استایل با گوشه‌های کاملا تیز است اما یک تغییر جزئی را شامل می‌شود که نقاط در خط مورب عرضی خود کاملا صاف نبوده و دارای مقدار بسیار کمی منحنی هستند که برای تشخیص آن شاید ضروری باشد این مورد را روی وزن‌های بسیار سنگین بررسی کنید.

از این‌رو با یک فونت فارسی با تنوع بالا مواجه هستیم که برای استفاده با هر هدفی از فونت عنوان گرفته، تا فونت نمایشی و متن کاربرد خواهد داشت. از فونت کهربا می‌تواند در هر فضای فیزیکی و دیجیتال استفاده کرده و تنوع وزنی و کنتراستی این فونت، امکان مانور فوق‌العاده‌ای را در اختیار طراح قرار خواهد داد.

فونت کهربا در تمامی نسخه‌هایی که از نظر استفاده در نرم افزارها و استفاده در وب دسته‌بندی می‌شود شامل دو فرمت TTF و WOFF2 است که به‌ترتیب بسته‌های زیر را از نظر ظاهری شامل می‌شود:

 • نسخه‌های عادی: شامل 180 استایل (9 وزن در 4 کلاس عرضی و 5 سطح کنتراستی) + نسخه‌های بدون حروف لاتین(با پسوند OA(Only Arabic)) + نسخه‌های با اعداد لاتین به شکل فارسی(با پسوند FD(FarsiDigits)) می‌شود.
 • نسخه‌های متغیر(Variable): با قابلیت تنظیم در ۳ محور وزنی، عرضی و کنتراستی که شامل نسخه عادی به اسم Kahroba-VF + نسخه بدون حروف لاتین به اسم Kahroba-VF-OA + نسخه اعداد لاتین فارسی شده به اسم Kahroba-VF-FD می‌شود.
 • نسخه‌های متغیر فقط شامل محور وزن مناسب برای وب: شامل نسخه عادی به اسم Kahroba-VF-wght + نسخه بدون حروف لاتین به اسم Kahroba-VF-OA-wght + نسخه اعداد لاتین فارسی شده به اسم Kahroba-VF-FD-wght می‌شود.

تمامی ساختارهای فوق در قالب سه بسته اقتصادی، نیمه حرفه‌ای و حرفه ای قابل دانلود است.

ویژگی و مشخصات فونت Kahroba

فونت کهربا با توجه به وزن و مشخصاتی که در چند سبک استایل مختلف دارد می‌تواند در گروه فونت‌های ابرخانواده طبقه‌بندی شود؛ این فونت‌ها صرفا به گروهی از فونت‌ها گفته می‌شود که شامل وزن‌های بسیار متنوع خیلی نازک تا سنگین بوده و علاوه بر این از نسخه متغیر با امکان تنظیم در چند بخش مختلف پشتیبانی کنند. این‌گونه فونت‌های فارسی تعداد محدودی را شامل می‌شوند.

استفاده برای متن‌های کوتاه تا بلند، عناوین، شعارهای تبلیغاتی، بسته بندی محصولات، کتاب و ده‌ها کاربرد دیگر از موارد مصرف این فونت است که پیش از دانلود فونت کهربا بد نیست نگاهی کوتاه به ویژگی‌های این فونت داشته باشیم.

پشتیبانی از چند زبان مختلف

فونت کهربا فارسی محدود به پشتیبانی از این زبان نیست و از سایر زبان‌های خاورمیانه‌ای (همچون عربی و اردو) و فونت لاتین انگلیسی پشتیبانی می‌کند.

در پشتیبانی هر زبان امکان استفاده از کاراکترها، سمبل‌ها، اعراب و اعداد را متناسب با هر زبان در اختیار خواهید داشت. فونت عربی کهربا در دل فونت فارسی جای داده شده است که در استفاده از صفحه کلید عربی نسخه متناسب با این زبان تایپ خواهد شد که در حروف و کاراکترهای جزئی دارای ترکیبات جایگزین یا نسخه‌ای متفاوت است.

در فونت کهربا انگلیسی از فونت متن‌باز Voto Serif استفاده شده که تنها فونت لاتین موجود با امکان تغییر محور وزن، عرض و کنتراست در نسخه وریبل است. با اینکه این فونت کاملا برای متون ریز مناسب نیست؛ اما تنظیماتی و تغییراتی در فونت کهربا روی آن اعمال شده که نتیجه را بهتر کرده است.

قابلیت تغییر فونت وریبل در 3 بخش

نسخه متغیر فونت کهربا یا همان Varible فونت کهربا، بر خلاف حالت معمول امکان تغییر فونت را در ۳ محور وزنی، عرضی و کنتراستی در اختیار شما قرار می‌دهد. با استفاده از این ویژگی برای استفاده از فونت کهربا در سایت، می‌توان خوانایی متون را به حد بسیار زیبایی بهبود داده و از هر نظری روی رابط کاربری در بخش خوانایی متن مانور زیادی داد.

دانلود وریبل فونت کهربا

حالت اول که در تصویر بالا آن را می‌بینید، امکان تغییر وزن فونت کهربا را در محدوده ۱۰۰ تا ۹۰۰ در اختیار قرار می‌دهد که شامل همه ۹ وزن Thin تا Black می‌شود.

تغییر عرض فونت kahroba وریبل

حالت دوم که در تصویر بالا آن را می‌بینید، امکان تغییر عرض فونت کهربا را در محدوده ۸۷.۵ تا ۱۲۵ در اختیار قرار می‌دهد که شامل ۴ حالت SemiCondenced، Normal، SemiExpanded و Expanded می‌شود.

دانلود فونت کهربا وریبل

حالت سوم نیز شامل تغییر کنتراست فونت است که در محدوده ۰ تا ۱۰۰ قرار دارد و شامل ترکیبات پنج‌گانه کنتراست فونت شامل ExtraLowContrast، LowContrast، MediumContrast، HighContrast و ExtraHighContrast می‌شود.

با توجه به اینکه قلم کهربا برای استفاده در متون بیشترین کاربرد را دارد، طراح دلایل خود را برای متغیر کردن این فونت در سه بخش فوق، به موارد زیر بیان نموده است:

 • در صنعت چاپ، خصوصا مطبوعات و روزنامه یکی از مشکلاتی که برای استفاده از برخی فونت‌ها گاها پیش می‌آید پخش جوهر است. یکی از راهکارهای ساده برای رفع این مشکل افزایش کنتراست فونت است که کهربا پشتیبانی از این ویژگی را با همین هدف در خود دارد. این مشکل محدود به چاپ نبوده و در فضای دیجیتال نیز شایع است.
 • کنتراست فونت کهربا همچنین نقش grade و حتی optical size را نیز ایفا می‌کند. که در متن ریز برای بهبود خوانایی با نسخه وزن‌های کم، می‌توان کنتراست را پایین کشید و برای وزن‌های سنگین‌تر آن را بالاتر برد. همچنین می‌توان از کنتراست برای تنظیم خوانایی در یک اندازه خاص، رنگ یا پس‌زمینه دلخواه استفاده کرد.
 • تنظیم عرض نیز می‌تواند راهکاری برای طراحی بیلبوردها باشد که به جای استفاده از کاراکترهای خاص یا Justify کردن کلمات و حروف، می‌توان با بالاترین کیفیت عرض هر حرف را به دلخواه تعیین نمود تا خروجی بسیار تمیز و یکپارچه داشته باشیم.

کهربا را از این جهات می‌توان یک نوآوری در قلم فونت فارسی به‌حساب آورد که مانور بسیار گسترده‌ای را در انواع کاربردهای این فونت در اختیار طراحان قرار خواد داد.

خوانایی بیشتر با تنظیم کنتراست فونت کهربا

یکی دیگر از قابلیت های فونت کهربا امکان تنظیم کنتراست حروف است که به خوانایی متن کمک بسیار زیادی می‌کند. تغییر کنتراست فونت کهربا طوری است که عرض کاراکترهای مختلف را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد؛ در واقع این سطوح در استایل‌های مختلف در گستره حروف عربی(و محور مربوط به آن‌ها در نسخه متغیر)، می‌تواند نوعی Grade محسوب شود.

از این امکان می‌توان برای تنظیم خوانایی در صفحات نمایش دیجیتال و کیفیت چاپ روی مواد مختلف در صنعت چاپ و حتی تنظیم optical size (تناسب شکل حروف برای اندازه‌های مختلف متن) بهره گرفت. این ویژگی هزینه‌ای روی دوش طراحی و پیامدی برای فونت داشته، چون خط عربی شامل حروف متصل هم می‌شود.

وضعیت کلی طراحی حروف برای رسیدن به عرض ثابت در همه سطوح کنتراستی یک وزن، کمی متفاوت و دشوار بود و ناگریز اعوجاج‌هایی در هماهنگی بین اجزا تحمیل کرده است که سعی شده دامنه آنها در حد اعتدال کنترل شود.

با تغییر کنتراست نقاط در فونت کهربا نیز تغییر جزئی از نظر گردی و فاصله نسبت به‌همدیگر پیدا می‌کنند. هرچند که به‌طور کلی نقاط کامل به‌صورت خط صاف نبوده و مقدار بسیار کمی خمیدگی را در محور عرضی دارند. تغییر کنتراست همچنین تاثیر مستقیم روی ضخامت و دندانه حروف دارد؛ حتی زمانی که از وزن بسیار نازک ۱۰۰ استفاده کنید.

اعداد فارسی فونت کهربا

پشتیبانی از اعداد فارسی و اعراب عربی

فونت کهربا عربی با توجه به اختلاف ظاهری اعداد «۴، ۵ و ۶» نسبت به نسخه فارسی دارای تاسپ اعداد متناسب با زبان عربی است. ما سایر اعداد از همان ترکیب اعداد فارسی پشتیبانی می‌کنند که ساختار یکسانی دارند.

در مقابل امکان تایپ اعداد فارسی و عربی در حالتی که صفحه کلید انگلیسی تنظیم شده باشد با استفاده از هک اعداد فارسی در فایل فونت قرار داده شده است. به عبارتی اگر از نسخه فونت که نامگذاری آن بر اساس اعداد فارسی هک شده (FD) است استفاده کنید، در حالتی که صفحه کلید شما انگلیسی هم باشد، اعداد فارسی تایپ خواهند شد.

این ویژگی در استفاده از فونت کهربا برای سایت یک مزیت از نظر طراحی رابط کاربری و از سوی دیگر سئو محسوب می‌شود. با اینکه سورس محتوا در بخش Inspect Element اعداد انگلیسی را نشان می‌دهد، اما در حالت بصری اعداد فارسی نمایش داده می‌شوند که موجب بهبود سئو سایت از نظر تایپ اعداد فارسی و لاتین در گوگل خواهد شد.

استفاده و نصب فونت کهربا در سایت

در بسته دانلود فونت کهربا نسخه‌های مناسب برای استفاده در وب شامل وزن WOFF2 می‌شود که نسخه‌ای کم‌حجم و بهینه در استفاده در وب فونت هستند. جدا از این با توجه به پشتیبانی از وریبل فونت، این نسخه از فونت نیز در پوشه جداگانه قرار داده شده است که به جای استفاده از چند فونت با وزن‌های مختلف نازک، معمولی، بولد و ضخیم می‌توانید از یک فایل یکپارچه که حاوی همه این وزن‌ها است استفاده کنید.

نصب فونت کهربا در سایت

برای نصب فونت کهربا در سایت کافی است پس از دانلود فونت یک پوشه با نام fonts در مسیر قالب سایت خود افزوده و وزن‌های مورد نیاز را در این پوشه آپلود کنید. سپس کدهای زیر را در مکان مناسبی از فایل style.css قرار داده و ذخیره کنید.

@font-face {
  font-family: 'kahroba';
  src: url('fonts/kahroba-regular.woff2') format('woff2');
  font-weight: normal;
  font-style: normal;
}
@font-face {
  font-family: 'kahroba';
  src: url('fonts/kahroba-bold.woff2') format('woff2');
  font-weight: bold;
  font-style: normal;
}

در صورت نیاز به شخصی سازی بر اساس نام خانواده فونت، مسیر فایل و یا نام فایل کافی است خطوط دوم، سوم، هشتم و نهم را ویرایش کنید.

فونت کهربا برای متن‌های کوتاه تا بلند کاربردی است و از نظر تنوع وزنی نیز ساختارهای مختلفی در اختیارتان قرار می‌دهد که می‌توانید در سایت خود از آن استفاده کنید. وزن‌های سنگین و ضخیم برای استفاده در بخش‌های عناوین، نقل قول و کادرهای هشدار گزینه‌ای عالی محسوب می‌شود که می‌تواند روی افزایش خوانایی کلی و جلب توجه بیشتر کاربر موثر باشد.

از سوی دیگر می‌توانید از نسخه‌های ضخیم این فونت در همین بخش‌ها استفاده کرده و در عوض برای فونت متن کلی از فونت دیگری استفاده کنید که ظاهری متفاوت‌تر از فونت عناوین داشته باشید. هرچند که تغییر در کنتراست و وزن فونت کهربا می‌تواند برای این تنوع عالی باشد.

دانلود و کد تخفیف فونت کهربا

با استفاده از باکس زیر به لینک دانلود و کد تخفیف فونت کهربا دسترسی داشته و می‌توانید این قلم را در فرمت‌ها و وزن‌های مختلف در بسته‌های متعددی که عرضه شده دریافت کنید. این کوپن تخفیف ۵ درصدی بوده و در جشنواره‌های خاصی از سال مانند یلدا یا نوروز تا ۲۰ درصد افزایش پیدا می‌کند. تخفیف سیستمی است و تا زمانی که از طریق کلیک روی دکمه خرید کنید وارد سایت فونت ایران نشوید، کوپن اعمال نخواهد شد.

 • این کد تخفیف به میزان ۵ درصد بوده ولی در جشنواره‌های خاصی تا ۲۰ درصد سقف تخفیف افزایش پیدا می‌کند.
 • محدودیتی برای خرید اول یا استفاده در بسته‌های خاص نداشته و می‌توانید برای همه بسته‌های اقتصادی، نیمه اقتصادی و حرفه‌ای از این کد استفاده کنید.
 • با کلیک روی دکمه زیر کد تخفیف به صورت خودکار کپی خواهد شد.
برای کپی کد کلیک کنیدfontchi
گزارش خطا

رای دادن به پست

میانگین آرا: / 5. رای داده شده:

منبع
فونتچی

از دست ندهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *