شتابان هاست
سرور اختصاصی و مجازی فراسو
فونت ایران

دانلود فونت سمیر (Samir Font) با لینک مستقیم

فونت سمیر (به انگلیسی: Samir) قلمی به سبک خط خوشنویسی است که ساختاری بر مبنای خط نسخ دارد و از آن می‌توانید برای فونت متون استفاده کنید. بیشترین کاربرد این قلم برای استفاده در مطبوعات و صنعت چاپ است که برای کتب و کتابخوانی، خوانایی عالی را فراهم می‌کند.

تخفیف رایگان در ایمیل شما

قلم سمیر توسط رضا غفاری در طی سال‌ها صرف زمان خلق شده است که حساسیت بالایی را در طراحی حروفی که سبک نسخ قدیمی را در عین مدرن بودن حفظ کند صرف نموده است. فونت پیش‌رو حاصل بیش از ۱۴ سال فعالیت روی این قلم است که در نهایت نتیجه آن به این شکل در آمده است.

بررسی و دانلود فونت سمیر (Samir)

برای ساخت این قلم ابتدا وحید کرمی که خوشنویسی توانا است، منابع اولیه این تایپ‌فیس را کتابت کرد و ترکیب‌ها و مفردات را به سبک خاص خود نوشت. سپس رضا غفاری بر اساس این خطوط، حروف را طی چندین مرحله تغییر داد و با درست کردن متون مختلف اقدام به اصلاح نتیجه‌ی نهایی کرد تا حروف را به سبکی که اکنون در «فونت سمیر» می‌بینید، تبدیل کند.

یک فرآیند ۱۴ ساله روی این قلم انجام گرفته که ابتدا حروف با دست و با استفاده از تعداد زیادی پیستوله‌ی طراحی به شکلی کاملا تمیز و مرتب و با حساسیت بسیار بالا بر روی کاغذ پوستی طراحی شد. نتیجه، مجموعه‌ای از حروف است که زیبایی، وضوح و کیفیت را به نمایش می‌گذارد و آن را به گزینه‌ای عالی برای کاربردهای مختلف از جمله کتاب، مجله، پوستر و حتی تبلیغات محیطی تبدیل می‌کند.

دانلود فونت سمیر ttf

سبک طراحی و وزن فونت سمیر

در طراحی فونت سمیر شاهد یک تایپ‌فیس با نسبت دور زیاد به سطح هستیم که از خط نسخ خوشنویس به سبک ایرانی، الهام گرفته شده است.

فونت سمیر در ۳ وزن معمولی (Regular)، میانه (Medium) و تیره (‌Bold) طراحی شده است. تمامی وزن‌های این قلم شامل گلیف‌های لاتین هستند و در یک قلم منفرد می‌شود متن را در هر دو زبان لاتین و فارسی استفاده کرد که در ۴ فرمت فایل TTF, OTF, WOFF و WOFF2 در دسترس است.

پشتیبانی از 6 زبان متنوع

فونت سمیر برای زبان فارسی ساخته شده است؛ اما با توجه به اشتراکی که بین چندین زبان مختلف خاورمیانه‌ای دیگر از نظر رسم‌خط وجود دارد، می‌توان برای زبان‌های عربی، کردی، اردو، پنجابی و پشتو نیز از این قلم استفاده کرد.

زبان‌های عربی و اردو که دارای حروف‌هایی به شکل متفاوت از نسخه فارسی از نظر شکل ظاهری مثل حروف «ك، ي، ة، ؤ، ئ» در عربی یا «ﮧ، ﮩ، ے» در اردو هستند، دارای گلیف اختصاصی هستند تا بیشترین هماهنگی لازم را برای سایر زبان‌ها داشته باشد.

دانلود فونت سمیر فارسی

افزون بر این اعراب این قلم هم در تمامی زبان‌ها پیاده سازی شده و علاوه بر این گلیف‌های تزئینی که در زبان اردو و کردی بیشترین استفاده را دارند شامل می‌شوند. همچنین اعراب در هم‌نشینی با همزه و تشدید بهترین موقعیت را از نظر فاصله داشته و در هیچ ترکیبی روی سایر حروف یا چسبیده به حروف قبل و بعد قرار نمی‌گیرند.

فونت samir انگلیسی

این قلم برای پشتیبانی از زبان‌های لاتین، از اسپسیمن‌های حروف Caslon سبک قدیمی الهام گرفته است. طراح سعی کرده با احیا و نزدیک کردن حس و حال این حروف به تایپ‌فیس «سمیر»، حروف لاتین مناسبی برای این تایپ‌فیس طراحی کند تا در زمان استفاده از حروف فارسی و لاتین شاهد سبکی یکسان و خاکستری یکدست باشیم.

دانلود رایگان فونت سمیر

دارای حروف جایگزین متنوع با ساختاری جدید

ویژگی دیگر این قلم پشتیبانی از حروف جایگزین است. حروفی مانند «ر، ح، ک، م، ه، ی» دارای ساختار جایگزین هستن و لیگیچرهای ترکیبی متعدد دیگری نیز مشابه تصویر زیر انتخاب بیشتری را برای خلاقیت‌ در تایپوگرافی برایتان فراهم می‌کند.

ترکیبات و حروف جایگزین فونت سمیر

علاوه بر این، وجود حروف کشیده مانند «ب، ن، ی» به ترکیب‌بندی‌های شما حسی می‌بخشند که در نمونه‌های مشابه اگر نایاب نباشد؛ به سختی دست‌یافتنی است.

ترکیبات و حروف جایگزین فونت سمیر

این حروف جایگزین امکان تایپ کلمات کلیدی و مهمی که باید روی ذهن مخاطب تاثیر بگذارد (خصوصا با هدف تبلیغات و گرافیکی)، را متمایز از سایر حروف خواهد کرد که از جنبه زیبایی و خوانایی نیز موثر است. چرا که در ارتباط چشمی در یک متن بلند، بیشتر در معرض نمایش قرار می‌گیرند.

پشتیبانی کامل از اعداد فارسی و گلیف تزئینی

فونت سمیر از اعداد به صورت کامل پشتیبانی می‌کند. به این صورت که کلیه اعداد فارسی، عربی، انگلیسی و اردو در این قلم بر اساس استاندارد یونیکد خود دارای گلیف اختصاصی هستند. صفحه کلید شما روی هر زبانی که قرار داشته باشد می‌توانید این اعداد را به شکل استاندارد همان زبان تایپ کنید.

اعداد فارسی و عربی در فونت سمیر

به عنوان مثال در زبان عربی که اعداد «٤٥٦» متفاوت از اعداد «۴۵۶» فارسی هستند، پیاده سازی شده است که متناسب با زبان همان حس و حال درست را منتقل کرده و در تضاد هم نباشند.

در بسته دانلود فونت سمیر دو نسخه از نظر اعداد در نظر گرفته شده است. گروه اول فونت با اعداد هک شده فارسی است که در پوشه FarsiDigits به صورت جداگانه قرار داشته و به اختصار با نام FD در دسترس هستند. گروه دیگر هم فونت‌های Non_English هستند که علاوه بر حروف فاقد اعداد لاتین بوده و برای استفاده در محیط‌های نرم‌افزاری مناسب هستند.

ویژگی دیگر این قلم پشتیبانی از گلیف‌های تزئینی متعددی است که نمونه آن را بیشتر در آثار تاریخی ایرانی دیده‌ایم. از این گلیف‌های تزئینی علاوه بر اینکه در همه زبان‌های خاورمیانه‌ای می‌توانید استفاده کنید، در زبان کردی و اردو که بیشترین استفاده را دارند به شکل کاملا استاندارد نیز در دسترس است.

فونت سمیر با کلیف تزئینی اردو و کردی

هم‌نشینی این گلیف‌های تزئینی ساختار حروف و اعراب را به هیچ وجه به هم ریخته نمی‌کند و بدون اینکه احتیاجی به انجام کارهای گرافیکی داشته باشید، می‌توانید از شکل استانداردشان بر روی فاصله مناسبی از حروف استفاده کنید.

استفاده و نصب فونت سمیر در سایت و اپلیکیشن

ویژگی دیگر فونت سمیر قابلیت استفاده از آن در فضای وب و اپلیکیشن است. از فرمت‌های WOFF و WOFF2 این قلم می‌توانید در سایت و اپلیکیشن استفاده کنید که به خوانایی فوق‌العاده عالی متون بلند کمک می‌کند.

اینکه از این قلم به صورت تنهایی استفاده کنید یا ترکیبی از دو قلم باشد تفاوتی ندارد. پشتیبانی قلم از وزن بولد مناسب برای تیترها، عناوین و نقل قول‌ها است که به خوانایی و زیبایی بدنه کلی نوشته شما کمک خواهد کرد.

فونت سمیر برای سایت

اما اگر به دنبال انتخاب یک قلم مناسب و نزدیک به این سبک برای بخش‌های عناوین هستید و می‌تواهید که فونت سمیر فونت متن شما باشد، استفاده از سایر قلم‌های بر پایه نسخ که مناسب عنوان هستند انتخابی عالی خواهد بود. می‌توانید با مراجعه به صفحه دانلود فونت فارسی در سایت فونتچی برخی از این قلم‌ها را مشاهده کنید.

فونت سمیر برای موبایل

این فونت برای استفاده در فونت موبایل نیز عالی است و برای کسانی که اهل استفاده از شبکه‌های اجتماعی مختلف هستند مناسب خواهد بود تا به راحتی در یک فونت فارسی کاملا استاندارد برای متون بلند، از خواندن پست‌ها در شبکه‌های اجتماعی لذت ببرید.

دانلود فونت سمیر با تخفیف

با کلیک روی دکمه زیر می‌توانید به کد تخفیف فونت سمیر دسترسی داشته و این قلم را در تمامی بسته‌ها که شامل ۳ وزن مختلف معمولی، بولد و مدیوم است با تخفیف ۵ درصد خریداری کنید. فراموش نکنید که این کوپن سیستمی است و تا زمانی که روی دکمه خرید کنید کلیک نکرده باشید قابل استفاده نخواهد بود.

  • با وارد کردن این کوپن از تخفیف ۵ درصد برای دانلود فونت سمیر برخوردار شوید.
  • این کوپن ویژه فونت سمیر ایجاد شده و برای سایر فونت‌ها قابل استفاده نیست.
  • سمیر فونتی مناسب متن بر اساس خط نسخ است که دارای ظاهر خوشنویسی می‌باشد.
  • از این قلم می‌توانید در وب فونت، فونت کتاب و مقالات که طولانی هستند استفاده کنید.
  • با کلیک روی دکمه زیر کد تخفیف به صورت خودکار کپی خواهد شد.
برای کپی کد کلیک کنیدfontchi
گزارش خطا

رای دادن به پست

میانگین آرا: / 5. رای داده شده:

منبع
فونتچی

از دست ندهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *