شتابان هاست
سرور اختصاصی و مجازی فراسو
فونت ایران

دانلود فونت یکان بخ (YekanBakh Font) با لینک مستقیم

کد تخفیف فونت یکان بخ 5 درصدی ویژه خرید همه بسته‌ها

فونت یکان بخ (به انگلیسی: YekanBakh) در گروه فونت‌های هندسی قرار دارد که بر پایه خط نسخ توسط رضا بختیاری فرد طراحی شده است. این قلم را می‌توان یک بازطراحی از فونت یکان درنظر گرفت که توسط مسعود سپهر در سال ۱۳۵۹ طراحی شده است.

تخفیف رایگان در ایمیل شما

این فونت که دارای طراحی مونولاین (ضخامت یکسان و خطی در سرتاسر حروف) ساخته شده، دارای منحنی و زاویه قلم خاصی است. در نگاه اول این فونت کاملا مونولاین دیده می‌شود که نتیجه خطای دید به دلیل وجود همین منحنی‌هاست؛ در حالی که فونت تا حدودی در برخی بخش‌ها دارای ضخامت کمتر است.

بررسی و دانلود فونت یکان بخ (YekanBakh)

این فونت برای استفاده در فضاهای پیکسلی به‌ویژه صنعت چاپ و مطبوعات بهترین خروجی و عملکرد را از خود نشان خواهد داد.

در طراحی یکان‌بخ از فرم‌های هندسی کمک گرفتم، اما خود را به استفاده از آن فرم‌ها محدود نکردم و کاراکترها به‌طور کامل با فرم‌های هندسی منطبق نیستند. دلیل این کار حفظ خوانایی و در نظر گرفتن خطای دید در طراحی بود. هم‌چنین فرم‌های هندسی باعث می‌شوند حروف شخصیتی سرد و ماشینی به‌خود بگیرند؛ به‌ویژه در رسم‌الخط عربی که چندان با فرم‌های هندسی میانه‌ای ندارند.

رضا بختیاری فرد؛ طراح قلم یکان‌بخ.

در این قلم نقاط به صورت چسبان طراحی شده و با فاصله جدا از هم نیستند که خود دلیلی برای خاص بودن این فونت برای استفاده در فضای تبلیغات و صنعت چاپ است.

دانلود فونت یکان بخ ttf

سبک طراحی و وزن فونت یکان بخ

قلم هندسی یکان بخ یک فونت مناسب برای استفاده در عناوین و متون است که از ۸ وزن مختلف نازک تا خیلی سیاه را پشتیبانی کرده و در این بین نسخه وریبل متغیر که همه وزن‌های ۸ گانه را در قالب یک فایل در اختیارتان قرار می‌دهد را پشتیبانی می‌کند.

این فونت در هر ۴ فرمت رایج فونت که در انواع سیستم عامل و نرم‌افزار مورد استفاده می‌گیرند در دسترس است. از فرمت‌های OTF و TTF می‌توانید در هر نرم‌افزار گرافیکی و ویرایشگر متن استفاده کنید و از فرمت‌های WOFF و WOFF2 که مخصوص استفاده در وب فونت و موبایل فونت هستند با حجمی کمتر بهره ببرید.

در بسته دانلود این فونت یکان بخ علاوه بر جداسازی فایل‌ها بر اساس وزن، فرمت و نسخه وریبل، دو دسته بندی دیگر هم وجود دارد که شامل فونت اعداد فارسی هک شده و فونت بدون حروف و اعداد انگلیسی است.

پشتیبانی از 5 زبان متنوع

فونت فارسی یکان بخ محدود به این زبان نبوده و جزو قلم‌هایی است که پشتیبانی چند زبانه را دارند. این قلم از زبان‌های عربی، اردو، کردی و ترکی که از رسم خط فارسی استفاده می‌کنند پشتیبانی کاملی دارد که شامل تمامی حروف، اعراب و کاراکترهای خاص و تزئینی است.

تفاوت‌هایی هم که در هر زبان برای حروف وجود دارد، از جمله در زبان عربی برای حروفی مثل «ك، ي، ة، ؤ، ئ» یا در زبان اردو که حروف «ی» پایانانی متفاوت هستند پیاده سازی شده است.

دانلود فونت یکان بخ پرو حرفه ای

فونت یکان بخ فونت ایران از سری فونت‌های هندسی سنس است که مناسب استفاده در طراحی، وب و موبایل است. این فونت در ۹ وزن مختلف توسط رضا بختیاری فرد طراحی شده و همچنین دارای نسخه وریبل(فونت متغیر) است.

فونت یکان بخ یکی از بی نظیرترین فونت‌های فارسی است که در سبک و سیاق فونت یکان طراحی و در بین فونتهای فارسی از اصولی ترین فونتها محسوب می‌شود و تناسب بین حروف در تایپ فونت بی نظیر است!

دانلود فونت یکان بخ

یکان‌بخ در دسته‌ی فونت‌های مونولاین(تک‌ضخامتی) است؛ اما ضخامت یکسانی را در تمامی بخش‌ها ندارد. این‌جا خطای دید نقشی پررنگ بازی می‌کند و آگاهی از تأثیر زاویه‌ی قلم نیز بسیار مهم است. در سر هر پیچ و هر تقاطع ضخامت‌ها با دقت بسیار زیاد طوری تنظیم شده‌اند که درست دیده شوند. این فونت ویژه استفاده در پاراگراف‌ها، طراحی وب، عناوین، تبلیغات و… است.

در طراحی یکان‌بخ از فرم‌های هندسی کمک گرفتم، اما خود را به استفاده از آن فرم‌ها محدود نکردم و کاراکترها به‌طور کامل با فرم‌های هندسی منطبق نیستند. دلیل این کار حفظ خوانایی و در نظر گرفتن خطای دید در طراحی بود. هم‌چنین فرم‌های هندسی باعث می‌شوند حروف شخصیتی سرد و ماشینی به‌خود بگیرند؛ به‌ویژه در رسم‌الخط عربی که چندان با فرم‌های هندسی میانه‌ای ندارند.

رضا بختیاری فرد، طراح فونت

این فونت بر اساس یک بازطراحی کلی از روی فونت یکان که در سال ۱۳۵۹ توسط مسعود سپر طراحی شده بود، ایجاد شده است. در نسخه اولیه فونت یکان بخ که در سال ۱۳۹۴ طراحی شد، یک بازنگری کلی نیز برای آن در سال ۱۴۰۱ صورت گرفت که حالا با نسخه حرفه‌ای پرو در دسترس است.

 • Thin
 • Light
 • Regular
 • SemiBold
 • Bold
 • ExtraBold
 • Black
 • ExtraBlack

مشابه هر فونت دیگری، وزن‌های بالا در این فونت وجود دارد که می‌توانید متناسب با فضای مورد نیاز خود برای تایپ فیس فارسی یا انگلیسی از هر یک از این نسخه‌ها استفاده کنید.

یکان بخ قلمی ویژه‌ی فضای پیکسلی است. فرآیند بازطراحی و بهینه‌سازی این قلم برای وب و رابط کاربری بر پایه‌ی قلم یکان برای تمام گلیف‌ها انجام شده است. هدف از طراحی دوباره‌ی این قلم، دستیابی به نوشتاری یک‌دست، منظم و چشم‌نواز برای فضای وب بود. به همین منظور تغییرات زیادی در ساختار، ضخامت، فرم‌ها و فاصله‌گذاری‌ها ایجاد شد.

فونت وریبل یکان بخ با تغییر وزن

فونت یکان بخ وریبل ویژگی دیگر این قلم است که متشکل از یک فونت با حجم‌کم، اما شامل همه وزن‌ها و امکانات این مجموعه فونت است که در قالب یک فایل در اختیار شما قرار می‌گیرد. از نسخه متغیر این قلم می‌توانید در سایت و حتی سیستم عامل استفاده کنید که همه وزن‌های نازک تا خیلی سیاه را درون یک فایل در خود جای داده است.

دانلود فونت یکان بخ حرفه ای با تخفیف

می‌توانید با تنظیم مقدار بین ۱۰۰ که معرف وزن Thin تا مقدار ۹۰۰ که معرف وزن ExtraBlack این قلم است را در تمامی نرم‌افزارهای گرافیکی از طریق تنظیمات open type مشخص کنید. برای استفاده در وب فونت هم کافی است از مقدار font-weight در CSS استفاده کرده و وزن دلخواه را انتخاب کنید.

دانلود فونت وریبل یکان بخ

ویژگی دیگر نسخه وریبل یکان بخ امکان تعیین شکل نقطه‌ها است که می‌توانید با استفاده از متغیر Dots نقاط را به صورت معمولی جداگانه یا چسبیده به هم مشابه با تصویر بالا در اختیار داشته باشید.

سایر امکانات این قلم همچون استفاده از اعداد فارسی، عربی و لاتین یا حروف جایگزین نیز در نسخه وریبل قابل استفاده هستند که راهنمای استفاده از آن در فایل pdf راهنمای درون بسته دانلود فونت یکان بخ قرار دارد.

برای نسخه وب توصیه می‌شود از نسخه وریبل فونت یکان بخ که دارای طراحی متغیر بوده و همه این وزن‌ها را در بر دارد استفاده کنید. همچنین این نسخه از فونت دارای حجم بسیار پایین‌تری است که برای استفاده در وب‌سایت به منظور افزایش سرعت سایت می‌تواند انتخاب بسیار خوبی باشد.

در این قلم وزن کلی حروف کاهش یافته و ضخامت خطوط عمودی و افقی(با در نظر داشتن خطای باصره) برابر است. بازطراحی فرم‌ها با مبنا قرار دادن شبکه‌ای شطرنجی انجام شد. مجموعه‌ی این کارها باعث افزایش انطباق قلم با فضای پیکسلی و شفافیت آن شد.

پشتیبانی از ترکیبات و حروف جایگزین متنوع

قابلیت دیگر قلم یکان بخ پشتیبانی از حروف جایگزین و برخی ترکیبات است که امکان تایپ کلمات را به شکل‌های مختلفی در ابتدا، میانه یا انتهای کلمات به شما خواهد داد. برای نمونه به دو کلمه «کلنگ» و «قفلی» در تصویر زیر دقت کنید.

حروف جایگزین فونت یکان بخ

در این دو کلمه ترکیبات و حروف «ک، گ، ـی» با شکلی متفاوت تایپ شده است که برای استفاده در فضای تبلیغات استفاده از این سبک می‌تواند روی جلب توجه بیشتر مخاطب موثر باشد.

این ترکیبات محدود به این نبوده و در سایر حروف مثل «ـه، سی، شی، صی، ضی، ـد، ه‍، ‍ه‍» قابل استفاده هستند که می‌توانید در همه زبان‌های فارسی، عربی، اردو و کردی از آنها استفاده کنید.

اعداد فارسی و عربی هک شده

پشتیبانی قلم یکان‌بخ از زبان‌های مختلف محدود به اعراب و کاراکترهای تزئینی نبوده و شامل اعداد نیز می‌شود. در دو زبان فارسی و عربی که اعداد «٤٥٦» متمایز از یکدیگر هستند، مشابه چیزی که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید برای هر دو زبان پیاده سازی شده است.

اگر از زبان عربی استفاده کنید این اعداد با همان ساختار و در صورت استفاده از زبان فارسی اعداد فارسی «۴۵۶» نیز با ساختار خود تایپ خواهند شد.

اعداد فونت یکان بخ

در خصوص زبان انگلیسی نیز همان طراحی که از فونت انگلیسی اپن سورس Kanit وام گرفته شده برای اعداد لاتین درنظر گرفته شده است.

همچنین درون بسته دانلود فونت یکان بخ نسخه اعداد فارسی هک شده در پوشه جداگانه قرار دارد که به اختصار با FD که مخفف Farsi Digits است نامگذاری شده‌اند. یک نسخه مخصوص هم وجود دارد که فاقد حروف و کاراکترهای زبان انگلیسی است.

مناسب برای استفاده در زبان‌های مختلف

فونت یکان بخ نه تنها یک فونت فارسی عالی است بلکه برای استفاده در زبان‌های انگلیسی، عربی، اردو و کردی نیز مناسب بوده و کلیه اعراب و حروفی که در هر یک از این زبان‌ها نیاز دارید را شامل می‌شود.

کد تخفیف فونت یکان بخ

علاوه بر این پشتیبانی کاملی از تایپ حروف متناسب با هر یک از این زبان‌ها را داراست که برای نمونه می‌توان به تفاوت تایپ اعداد ۴ و ۶ که در زبان عربی و فارسی اختلاف دارند اشاره نمود.

برای خرید و دانلود این فونت در نسخه‌های مختلف کافی است روی دکمه زیر کلیک کرده و وارد سایت فونت ایران شوید. شما می‌توانید این فونت را در سه نسخه حرفه‌ای، نیمه حرفه ای و اقتصادی دانلود کرده و با استفاده از تخفیفی که درون دکمه زیر قرار دارد، آن را تا سقف ۲۰ درصد ارزان‌تر خریداری کنید.

استفاده و نصب فونت یکان بخ در سایت

با اینکه دو فرمت کم حجم WOFF و WOFF2 برای استفاده در فونت سایت ایجاد شده‌اند، اما در نسخه وریبل هم این دو فرمت وجود دارند تا به جای استفاده از چند فایل فونت برای برخورداری از وزن‌های مختلف قلم یکان بخ در سایت، از یک فایل فونت استفاده کنید.

با نصب فونت وریبل یکان بخ در سایت جدا از اینکه لزومی ندارد چند وزن مختلف لود شوند که روی سرعت سایت چه از نظر لود چند فایل مختلف و چه از نظر حجمی که همه فایل ها دارند تاثیر منفی خواهد داشت؛ ویژگی مثبت دیگر نسخه وریبل امکان استفاده از امکانات این فونت است.

مثلا برای فارسی سازی اعداد لزومی ندارد که دست به دامان کدهای JS شوید یا اینکه از فونت مخصوص دارای اعداد فارسی هک شده استفاده کنید که لزوما در بسیاری مواقع به استفاده از اعداد لاتین از نظر سئو سایت نیاز دارید.

دانلود رایگان فونت یکان بخ ttf

بلکه می‌توانید به راحتی صرفا با چند خط کد CSS ساده برای هر یک از مرورگرها تعیین کنید که اعداد در هر کلاسی که مشخص می‌کنید فارسی استفاده شوند و در هر جا که نیاز به اعداد فارسی نبود از اعداد لاتین استفاده گردد.

مزیت دیگر نسخه وریبل امکان استفاده از نقاط چسبیده و حروف جایگزین در کلمات است که در اختیار خواهید داشت. توصیه می‌شود برای متن‌های کوتاه در بخش‌هایی مثل عناوین مطالب، تیترها، نقل قول و کادرهای رنگی از این قلم استفاده کنید و برای فونت متون بلند نیز از سایر قلم‌های مناسب متن استفاده کنید.

دانلود فونت یکان بخ با تخفیف

با استفاده از باکس زیر به کد تخفیف و لینک دانلود فونت یکان بخ دسترسی داشته و می‌توانید این قلم را که شامل ۸ وزن مختلف و دارای حروف جایگزین و امکانات متنوع است خریداری کنید. کد تخفیف ارائه شده سیستمی است و تا زمانی که روی دکمه خرید کنید کلیک نکنید در سبد خرید فونت ایران اعمال نخواهد شد.

 • دانلود فونت یکان بخ تا سقف ۵ درصد تخفیف برای تمامی نسخه‌های حرفه‌ای، نیمه حرفه‌ای و اقتصادی.
 • این کد تخفیف ویژه همه فونت‌های قرار داده شده در فونت ایران بوده و بر اساس تنظیماتی که در سیستم اعمال شده بین ۵ تا ۲۰ درصد تخفیف را شامل می‌شود.
 • برای اینکه قادر به استفاده از این تخفیف باشید ضروری است که حتما با کلیک روی دکمه زیر وارد سایت فونت ایران شده و این فونت را دانلود کنید. زیرا این تخفیف به صورت سیستمی بوده و بر اساس کوکی مرورگر برای شما کار می‌کند.
 • با کلیک روی دکمه زیر کد تخفیف به صورت خودکار برایتان کپی خواهد شد.
برای کپی کد کلیک کنیدfontchi
گزارش خطا

رای دادن به پست

میانگین آرا: / 5. رای داده شده:

منبع
فونتچی

از دست ندهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *