شتابان هاست
سرور اختصاصی و مجازی فراسو
فونت ایران

دانلود فونت دانا (Dana Font) با لینک مستقیم

فونت دانا (به انگلیسی: Dana) اولین فونت فارسی دارای نسخه وریبل است که در ۱۳ وزن مختلف ساخته شده است. این فونت که در گروه فونت‌های مناسب متن، عناوین، تبلیغات و سنس طبقه‌بندی می‌شود ساختاری نزدیک به خط نسخ دارد که از آن الهام گرفته شده است.

تخفیف رایگان در ایمیل شما

قلم دانا توسط مسلم ابراهیمی با ترکیبی هندسی و نزدیک به خط نسخ طراحی شده است که دارای خطوطی مستقیم و به شکل ایتالیک قائم است که زوایای حروف نیز دارای مقدار بسیار محدودی هستند. این فونت از نقطه گذاری مربعی برخوردار است که با توجه به ساختار متغیر، پشتیبانی از چند حالت مختلف را دارد.

بررسی و دانلود فونت دانا (Dana)

دانا را می‌توان یکی دیگر از بهترین فونت های فارسی دسته‌بندی کرد که با الهام از خط نسخ با کنار هم قرار گرفتن دایره‌ها و خطوط نسبتا مورب عمودی ساخته شده است. این فونت یکی از قلم‌های با اصالت فارسی است که وزن‌های متنوعی داشته و امکانات متعددی را نیز برای بهبود تجربه کاربری فراهم می‌کند.

سبک طراحی و وزن فونت دانا

فونت دانا با ریشه در خط نسخ طراحی شده که از جمله بخش‌های الهام گرفته شده از این خط، فاصله حروف از یکدیگر و ساختار ایتالیک است که در همه حروف پیاده‌سازی شده است.

دانلود رایگان فونت دانا حرفه ای

در طراحی این فونت سعی شده تا جای ممکن این ریشه از خط حفظ شده و به ساختاری امروزی و معاصر تغییر پیدا کند. بعد از فونت ایران سنس، قلم داا را می‌توان دومین فونت محبوب فارسی در نظر گرفت که در طول برخی سال‌ها بیشترین محبوبیت را داشته‌اند و رقابت تنگاتنگی با قلم ایران یکان دارد.

این فونت از کنار هم قرار گرفتن دایره‌ها و خطوط ایتالیک ساخته شده است که چنین پیاده‌سازی در تمامی حروف رعایت شده است. منحنی در همه حروف یکسان نیست؛ در حروف دارای چشمی منحنی‌ها بیشتر هستند در حالی که در حروف بدون چشمی زوایای کمتری را به خود اختصاص داده است.

دانلود رایگان فونت دانا

این فونت خانواده‌دار از ۱۳ وزن پشتیبانی می‌کند که از وزن HairLine که اصطلاحا به آن «از مو نازک‌تر» گفته می‌شود شروع شده و تا وزن چاق «FAT» ادامه دارد. تمامی این وزن‌ها دارای ساختار یکسان هستند که می‌توان در هر حوزه‌ای متناسب با نیازتان از آنها استفاده کرد.

پشتیبانی از 6 زبان خاورمیانه ای و لاتین

قلم فارسی دانا محدود به این زبان نبوده و یکی از فونت‌های چند زبانه حال‌حاضر فارسی است که از چندین زبان خاورمیانه‌ای و لاتین پشتیبانی می‌کند.

زبان‌هایی که بر پایه رسم‌خط فارسی هستند، همچون عربی، کردی و اردو در این فونت پشتیبانی کاملی دارند و سایر زبان‌های بر مبنای این رسم خط نیز تا جایی که دارای حروف یکسان بر اساس زبان فارسی دارند را پشتیبانی خواهند کرد که این پشتیبانی شامل اعراب نیز می‌شود.

دانلود فونت دانا ttf

در زبان‌های لاتین نیز از زبان انگلیسی پشتیبانی می‌کند که فاقد طراحی اختصاصی بوده و از فونت دیگری وام گرفته شده است. اما مسئله اینجاست که برای زبان‌های لاتین هم پشتیبانی از برخی زبان‌ها مثل ترکی استانبولی و فرانسوی که صرفا برخی حروف مثل «ı, ğ, ç, ü» دارای تایپ خاص‌تری هستند وجود دارد.

فونت متغیر دانا؛ اولین وریبل فونت فارسی

دانا اولین قلم فارسی مجهز به نسخه وریبل فونت بوده است که تمامی ۱۳ وزن این فونت در کنار سایر ساختارها از نظر نقطه‌گذاری در قالب یک فایل قابل استفاده هستند که تنها ۱۲۰ کیلوبایت حجم دارد. در حالی که بخواهید از همه این وزن‌ها به‌صورت جداگانه استفاده کنید، حجمی بالاتر از مگ خواهند داشت.

این نسخه متغیر از دو ساختار پشتیبانی می‌کند که به ترتیب امکان تغییر وزن و کشیدگی حروف را به شما خواهد داد. مشابه تصویر زیر با استفاده از متغیر Weight که بین مقدار ۱۰ که معادل وزن HairLine است تا مقدار ۹۹۰ که معادل وزن Fat است قابل تغییر است.

فونت dana وریبل حرفه ای

با استفاده از راهنمای CSS که در بسته دانلود فونت دانا وجود دارد می‌توانید چگونگی استفاده از این ساختارها را بررسی کنید و جدا از وزن از متغیر Kashideh که برای کشیدگی حروف در نظر گرفته شده و بین مقدار ۰ تا ۱۰۰ قابل تنظیم است استفاده کنید.

دانلود فونت وریبل دانا

برای زمانی که از این ویژگی در وب استفاده کنید می‌توانید با استفاده از CSS و برای استفاده در نرم‌افزارهای گرافیکی مثل فتوشاپ از تنظیمات OpenType استفاده کنید که هر دو آنها در فایل راهنمای استفاده از وریبل فونت دانا درج شده است.

پشتیبانی از ترکیبات و حروف جایگزین متنوع

ویژگی دیگر فونت دانا امکان استفاده از ترکیبات و حروف جایگزین است. این حروف امکان تایپ کلمات را به شکل‌های مختلفی به شما خواهند داد که ایده استفاده از چنین ساختاری از فونت‌های دست نویس آغاز گردید؛ درست همانطور که هر دو شخص متفاوت که یک دست‌خط یکسان دارند، اما در نوشتن برخی حروف و کلمات، از شکل متفاوتی استفاده می‌کنند.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، حروف و ترکیباتی مثل «ک، ه، گ، ی، ﮧ، ﮩ، ے» در این فونت دارای شکل متفاوتی هستند که سه مورد آخر، در زبان اردو به همین شکل تایپ می‌شوند که برای رسم‌خط فارسی نیز درنظر گرفته شده تا بتوانید از ترکیب مختلفی برای کلمات استفاده کنید.

ترکیبات و حروف جایگزین فونت dana

این ترکیبات جایگزین محدود به این کلمات نبوده و سایر ساختارها مثل «ـی، ـر» را شامل می‌شوند که همگی در بسته راهنمای استفاده از قلم دانا قرار داده شده است.

اعداد فارسی و عربی هک شده حرفه ای

در فونت دانا اعداد متناسب با هر زبان طراحی شده است. مثلا در زبان عربی که اعداد «٤٥٦» دارای شکل متفاوتی نسبت به «۴۵۶» در فارسی هستند در نظر گرفته شده تا پشتیبانی کاملی را فراهم کند.

اعداد فارسی و عربی فونت دانا

جدای از این اعداد امکان پشتیبانی از مونور اپیس را نیز دارند. این ویژگی باعث می‌شود که همه اعداد از صفر تا ۹ دارای عرض ثابتی باشند. مثلا عدد ۳ که دارای یک دندانه بیشتر از عدد ۲ است، اما با این حال، هر دو یک میزان عرضی را اشغال می‌کنند.

دارای گلیف اختصاصی تومان و ریال

ویژگی دیگر فونت دانا که می‌تواند روی فروش و بازاریابی محصولات موثر باشد، پشتیبانی از گلیف تومان و ریال است که امکان تایپ این واحدها را در چند حالت مختلف دارند. در تصویر زیر نمونه‌های مختلفی از امکان تایپ این فونت را می‌بینید.

گلیف ریال و تومان فونت دانا

این شکل از تایپ کردن، روی روانشناسی از نظر قیمت‌گذاری موثر است که موجب جلب توجه بیشتر مخاطب نیز می‌شود؛ چرا که دارای شکل متفاوتی هستند. این گلیف‌ها کاملا هماهنگ با اعداد ایجاد شده‌اند تا هم‌راستا و هم‌تراز با اعداد بر اساس خط کرسی باشند.

مناسب برای طراحی رابط کاربری موبایل و وب

ترکیب ۱۳ وزن مختلف در این فونت آن را به گزینه‌ای بسیار عالی برای طراحی رابط کاربری تبدیل کرده است. از این فونت می‌توانید در طراحی اپلیکیشن موبایل گرفته تا نسخه وب استفاده کنید و از وزن‌های مختلف در بخش‌های مختلف که نیازمند وزن نازک تا چاق هستند بهره ببرید.

فونت دانا برای اپلیکیشن موبایل

از جمله سایر فونت‌هایی که مناسب برای طراحی رابط کاربری هستند می‌توان به فونت ایران سنس و فونت دماوند اشاره کرد.

استفاده و نصب فونت دانا در سایت

دلیل اولین بودن این فونت وریبل، پشتیبانی از نسخه وب آن است. همانطور که اشاره شد، فونت دارا در نسخه وریبل فقط ۱۲۰ کیلوبایت حجم دارد که همه وزن‌ها را شامل شده و همچنین ساختارهای مختلف فونت که بر اساس اعداد هک شده فارسی، حروف با نقطه گذاری متفاوت و قابلیت کشیدگی حروف است را در خود دارد.

می‌توانید از وزن WOFF این فونت در حالت وریبل به عنوان فونت سایت استفاده کنید که به جای استفاده از چند فایل فونت که در مجموع باز هم حجم بیشتری از فایل وریبل این قلم دارند، افزون بر کاهش حجم، تعداد درخواست‌های HTTP سایت خود را برای لود فونت نیز کاهش دهید.

برای نصب فونت دانا در سایت ابتدا آن‌را دانلود کنید. سپس یک پوشه با نام fonts در مسیر قالب سایت خود ایجاد کرده، و فرمت woff2 که حجم کمتری دارد را در این پوشه آپلود کنید. در نهایت کدهای زیر را در مکان مناسبی از فایل style.css قالب خود قرار داده و ذخیره کنید.

@font-face {
  font-family: 'dana';
  src: url('fonts/dana.woff2') format('woff2');
  font-weight: normal;
  font-style: normal;
}
@font-face {
  font-family: 'dana';
  src: url('fonts/dana-bold.woff2') format('woff2');
  font-weight: bold;
  font-style: normal;
}

برای تغییر نام خانواده این فونت می‌توانید در خط دوم و هشتم نام دلخواهی را به‌جای dana وارد کنید. در صورت آپلود فونت در مسیری متفاوت یا استفاده از سایر فرمت‌ها نیز می‌توانید خط سوم و نهم را که شامل مسیر فایل، نام و فرمت فونت است شخصی سازی کنید.

دانلود فونت دانا برای سایت

هر دو این عوامل در افزایش سرعت سایت و بهبود تجربه کاربری نقش موثری دارند که روی هم رفته در رتبه‌بندی و سئو سایت نیز موثر هستند.

دانلود فونت دانا با تخفیف

با کلیک روی باکس زیر به لینک دانلود فونت دانا با تخفیف دسترسی داشته و می‌توانید این قلم را با بیش از ۱۳ وزن مختلف با نسخه وریبل دانلود کنید. توجه کنید که این تخفیف سیستمی بوده و برای اینکه در سبد خریدتان اعمال شود باید با کلیک روی دکمه خرید کنید وارد سایت فونت ایران شوید.

 • این کد تخفیف به میزان ۵ درصد بوده ولی در جشنواره‌های خاصی تا ۲۰ درصد سقف تخفیف افزایش پیدا می‌کند. محدودیتی برای خرید اول یا استفاده در بسته‌های خاص نداشته و می‌توانید برای همه بسته‌های اقتصادی، نیمه اقتصادی و حرفه‌ای از این کد استفاده کنید.
 • با کلیک روی دکمه زیر کد تخفیف به صورت خودکار کپی خواهد شد.
برای کپی کد کلیک کنیدfontchi
گزارش خطا

رای دادن به پست

میانگین آرا: / 5. رای داده شده:

منبع
فونتچی

از دست ندهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *