شتابان هاست
سرور اختصاصی و مجازی فراسو
فونت ایران

دانلود فونت ایران سنس (IranSans Font) با لینک مستقیم

کد تخفیف فونت ایران سنس ۵ درصدی ویژه همه بسته‌ها

فونت ایران سنس (به انگلیسی: IranSans) که البته با نام فونت ایران‌سنس X نیز شناخته می‌شود، جزو بهترین فونت‌های فارسی است که بیش از ۱۰ سال از زمان ساخت آن می‌گذرد. این فونت در دسته فونت‌های متن، مناسب عناوین، طراحی رابط کاربری و تبلیغات قرار دارد که با توجه به پشتیبانی از ۱۱ وزن مختلف و دارای امکانات خاصی که در برخی از فونت‌ها نظیر ندارد، مورد توجه قرار گرفته است.

تخفیف رایگان در ایمیل شما

مسلم ابراهیمی این قلم را طراحی کرده است که از فونت‌های سنس الهام گرفته شده است؛ اما ریشه در خط نسخ فارسی دارد. ضمن اینکه دارای طراحی مدرن و مینیمال است، کاملا نرم و دوستانه به‌نظر می‌رسد و از نظر خوانایی نیز بسیار مناسب است.

بررسی و دانلود فونت ایران سنس (IranSans)

فونت ایران سنس جزو محبوب‌ترین فونت‌های فارسی است که در وب مورد استفاده قرار می‌گیرد و سایت‌ها و مجموعه‌های بسیار بزرگی از این فونت به تنهایی یا اینکه در ترکیب با سایر فونت‌ها استفاده می‌کنند.

طبق آمار هرساله‌ای که توسط برخی سایت‌ها و همچنین وبسایت مرجع این فونت صورت می‌گیرد، این فونت بیشترین سهم را همچنان از سال ۱۳۹۲ به خود اختصاص داده و در حال یکه‌تازی است.

علاوه بر این نسخه دیگری از این فونت در سبک دست‌نویس طراحی شده است که برای دانلود و بررسی آن می‌توانید به برگه دانلود فونت ایران سنس دست نویس مراجعه کنید.

سبک طراحی و وزن فونت ایران سنس X

فونت ایران سنس X بر اساس خط سنس طراحی شده است که در آن حروف دارای زوایای نرم و منحنی‌های زیادی در دندانه‌ها بوده و خطوط قائم نیز تا حدودی دارای یک زاویه نسبتا منحنی شکل هستند. این فونت از سال ۱۳۹۲ بارها آپدیت شده و ضمن افزودن وزن‌های بیشتر، نسخه وریبل و امکانات متعددی به آن افزوده شده است.

این فونت را می‌توانید در حال حاضر در ۳ وزن مختلف TTF، WOFF و WOFF2 برای استفاده در محسط‌های مختلف وب، نرم‌افزارهای گرافیکی و موبایل فونت دانلود کنید که جدایی از این فرمت‌ها دارای نسخه وریبل و نسخه مخصوص از نظر اعداد هک شده فارسی و نسخه بدون اعداد انگلیسی است.

پشتیبانی از 6 زبان مختلف

فونت فارسی ایران سنس محدود به زبان فارسی نبوده و یکی از فونت‌های چند زبانه با توجه به پشتیبانی رسم‌خط زبان‌های خاورمیانه‌ای از زبان فارسی است. این فونت از زبان‌های عربی، کردی، اردو، ترکی و انگلیسی پشتیبانی کاملی دارد که جدای از حروف شامل اعراب، کاراکترها، سمبل‌ها و طره‌های تزئینی هستند.

در زبان عربی که برخی حروف مثل «ك، ي، ة، ؤ، ئ» دارای تایپ متفاوتی نسبت به زبان فارسی هستند، یا در زبان‌های کردی و اردو که از طره‌های تزئینی و ساختار متفاوت در نوشتن برخی حروف استفاده می‌شود این فونت پشتیبانی کاملی دارد.

دانلود فونت ایران سنس ttf

در زبان‌های لاتین نیز همین شیوه پیاده‌سازی شده است. مثلا در زبان‌های ترکی استانبولی و فرانسوی که برخی حروف مثل «ı, ğ, ç, ü» دارای نقطه بوده یا شکل متفاوت‌تری دارند پیاده‌سازی شده است.

به همین ترتیب کلیه کاراکترها شامل اعراب و اعداد نیز متناسب با هر زبان در این فونت پیاده سازی است که می‌توان جدای از اینکه آن را جزو اولین فونت مرسوم وب فارسی دسته‌بندی کرد، جزو کامل‌ترین فونت فارسی نیز قرار داد که شامل وزن‌ها و ساختارهای متفاوتی از نظر استایل قلم است.

وریبل فونت ایران سنس با تغییر وزن و نقاط

ویژگی دیگر فونت ایران سنس پشتیبانی از حالت وریبل فونت یا همان فونت متغیر است که به عنوان دومین فونت فارسی ایرانی، بعد از فونت دانا به این ویژگی مجهز شد. در نسخه وریبل فونت ایران سنس قادر هستید به‌جای استفاده از ۱۱ وزن مختلف، نقطه‌گذاری فونت در چند سبک مختلف و همچنین تایپ اعداد فارسی و گلیف‌های تومان و ریال، صرفا از یک فایل فونت استفاده کنید.

در فونت متغیر ایران‌سنس X دو متغیر Weight و Dots در نظر گرفته شده که به ترتیب برای تغییر وزن حروف و تغییر نقطه گذاری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دانلود فونت وریبل ایران سنس

مشابه تصویر بالا با استفاده از متغیر Weight امکان تغییر وزن فونت را بین بازه ۱۰۰ که برای وزن Thin و مقدار ۱۰۰۰ که برای وزن Heavy است را در اختیار دارید.

دانلود فونت ایران سنس وریبل

به همین ترتیب می‌توانید با تنظیم ۰ تا ۸ از ۸ حالت مختلف نقطه گذاری مشابه تصویر بالا در فونت ایران سنس متغیر استفاده کنید. این نقاط در سبک‌های مختلف دایره‌ای، مربعی، چسبان، هندسی و مورب قابل استفاده هستند.

دارای اعداد فارسی و عربی حرفه ای

ویژگی دیگر فونت ایران پشتیبانی از تایپ اعداد فارسی و عربی متناسب با هر زبان است. در زبان عربی که اعداد «٤٥٦» دارای ساختار متفاوتی نسبت به فارسی «۴۵۶» هستند در این فونت پیاده سازی شده است.

علاوه بر این فونت برای همه زبان‌های فارسی، عربی، انگلیسی و سایر زبان‌هایی که پشتیبانی می‌کند امکان تایپ اعداد به صورت مونو اسپیس (MonoSpace) را در اختیارتان قرار می‌دهد. برای این منظور به تصویر زیر دقت کنید.

اعداد فونت iransans

همانطور که می‌بینید، در اعداد برای همه زبان‌ها در ردیف اول و دوم شاهد عرض متفاوت هستیم. مثلا عدد ۳ که نسبت به عدد ۲ دارای یک دندانه بیشتر است، فضای بیشتری را اشغال کرده است؛ به همین ترتیب عدد ۱ کمترین میزان را دارد.

در حالی که در ستون چهارم می‌بینید که اعداد دارای عرض ثابتی هستند. در ستون سوم نیز همین ویژگی برای دو اعداد فارسی و لاتین مقایسه شده است.

تراز عمودی اعداد فونت ایران سنس

دیگر ویژگی اعداد در فونت ایران سنس ایکس امکان تغییر تراز عمودی است که می‌توانید آن را با استفاده از تنظیمات open type نرم افزار گرافیکی در دو سطح خط کرسی تغییر دهید تا برای زمان‌هایی که از کلمات در کنار حروف استفاده می‌کنید، خط کرسی هماهنگی داشته باشند.

پشتیبانی از گلیف تومان و ریال

قابلیت دیگر فونت ایران سنس پشتیبانی از دو گلیف تومان و ریال است که می‌توان در تبلیغات یا وب فونت برای نمایش قیمت محصولات از آن استفاده کرد. این گلیف‌ها به صورت اختصاصی بوده و در چند حالت مختلف قابل تایپ هستند.

در استفاده از گلیف تومان و ریال برای سایت کافی است که به انتهای آنها دو همزه به صورت «تومانءء» و «ریالءء» قرار دهید تا در این سبک تایپ شوند. برای تغییر به سبک‌های دیگر کافی است تعداد همزه‌ها را بیشتر کنید.

گلیف تومان فونت ایران سنس

گلیف‌های ریال و تومان در این فونت از دو جهت اهمیت دارند. یکی اینکه موجب می‌شوند تا قیمت محصولات را در محیط‌های تبلیغاتی و وب با شکل متفاوتی تایپ کنید که ناخودآگاه موجب جلب توجه بیشتر مخاطب خواهد شد.

گلیف ریال فونت ایران سنس

دوم اینکه از این سبک می‌توانید در بحث تبلیغات به شکل خلاقانه استفاده کنید تا با روانشناسی برای نمایش قیمت محصولات، فروش بیشتری را برای کسب و کار خود به ارمغان آورید.

دارای ترکیبات و حروف جایگزین متنوع

قابلیت دیگر فونت ایران سنس X پشتیبانی از ترکیبات و حروف جایگزین است که امکان تایپ حروف و برخی ترکیبات را در ابتدا، میانه و انتهای کلمات در چند حالت مختلف فراهم می‌کند.

به عنوان مثال همانطور که در تصویر زیر می‌بینید، کلمه «کهنه‌گی» با امکان تغییر حروف «ک، ه، گ، ی» که دارد امکان تایپ این کلمه را در چند حالت مختلف به ما خواهد داد.

حروف جایگزین فونت ایران سنس

این ویژگی هم مشابه با همان حالتی که برای گلیف‌های تومان و ریال دارد، می‌تواند روی ذهن مخاطب تاثیر گذاشته و با تفاوتی که در بین کلمات با متون بلند ایجاد می‌کند ذهن مخاطب را روی کلمات کلیدی درگیر کند.

ترکیبات و حروف جایگزین محدود به این‌ها نبوده و در موارد دیگری مثل «ـر، ـی، س، ش، ص، ض، م» قابل استفاده است که با ترکیب شدن در کنار حروف چسبان یا جدا، شکل متفاوتی را در اختیار قرار می‌دهد.

مناسب برای طراحی رابط کاربری و موبایل فونت

فونت ایران سنس نیز دیگر فونت مناسب برای طراحی رابط کاربری است؛ چرا که دارای وزن‌های مختلفی بوده و با پشتیبانی از نسخه وریبل این امکان را می‌دهد تا بتوان در یک اپلیکیشن موبایل یا وب‌سایت به طور کلی با استفاده از وزن‌ها و شکل‌های مختلف حروف این فونت، سبک خاصی از طراحی را پیاده‌سازی کرد.

فونت ایران سنس برای سایت و اپلیکیشن

یکی از مزایایی که استفاده از این فونت برای رابط کاربری سایت دارد، پشتیبانی از وریبل فونت است که به‌جای استفاده از چند فایل فونت، می‌توانید فقط با استفاده از یک فایل فونت همه این وزن‌ها را در حالتی که حجم بسیار کمتر و تعداد درخواست HTTP کمتری دارد استفاده کنید؛ طوری که روی سرعت لود سایت نیز تاثیر بدی نداشته باشد.

استفاده و نصب فونت ایران سنس X در سایت

فرمت‌های WOFF و WOFF2 در فونت ایران سنس ایکس مختص استفاده در وب هستند. می‌توانید نسخه وریبل این فونت را در سایت نصب کرده و به عنوان یکی از راهکارهای افزایش سرعت سایت، این فونت را در اولویت استفاده خود قرار دهید.

برای نصب فونت ایران سنس روی سایت کافی است ابتدا این فونت را دانلود کنید. سپس یک پوشه با نام fonts در مسیر قالب سایت خود ایجاد کرده، و فرمت woff2 که حجم کمتری دارد را در این پوشه آپلود کنید. در نهایت کدهای زیر را در مکان مناسبی از فایل style.css قالب خود قرار داده و ذخیره کنید.

@font-face {
  font-family: 'iransans';
  src: url('fonts/iransans.woff2') format('woff2');
  font-weight: normal;
  font-style: normal;
}
@font-face {
  font-family: 'iransans';
  src: url('fonts/iransans-bold.woff2') format('woff2');
  font-weight: bold;
  font-style: normal;
}

برای تغییر نام خانواده این فونت می‌توانید در خط دوم و هشتم نام دلخواهی را به‌جای iransans وارد کنید. در صورت آپلود فونت در مسیری متفاوت یا استفاده از سایر فرمت‌ها نیز می‌توانید خط سوم و نهم را که شامل مسیر فایل، نام و فرمت فونت است شخصی سازی کنید.

با توجه به پشتیبانی این فونت از اعداد فارسی هک شده، لزومی ندارد که در عناوین و متون خود از اعداد فارسی استفاده کنید. می‌توانید از همان تایپ لاتین اعداد استفاده کنید در حالی که فونت با استفاده از چند خط کد CSS ساده، وظیفه نمایش اعداد را به فارسی انجام دهد. دیگر لزومی هم به استفاده از ترفندهای برنامه نویسی مثل جاوا اسکریپت یا استفاده از افزونه‌ها در وردپرس برای فارسی کردن اعداد نخواهید داشت.

این مسئله روی سئو سایت نیز تاثیر مثبتی دارد تا اعداد فارسی که در اولویت کمتری قرار می‌گیرند، روی کاهش رتبه موثر نباشند.

دیگر مزیت استفاده از این فونت هم ۱۱ وزن مختلف در قالب یک فایل است که می‌توان از وزن‌های ضخیم در بخش‌های عناوین، تیترها، نقل قول و کادرهای هشدار استفاده کرد تا بیشتر مورد توجه قرار گرفته و از وزن‌های معمولی در متون بلند که خوانایی بالایی دارد استفاده کنید.

دانلود فونت ایران سنس ایکس با تخفیف

با کلیک روی باکس زیر به لینک دانلود فونت ایران سنس همراه با تخفیف دسترسی داشته و می‌توانید این قلم را با بیش از ۱۱ وزن مختلف همراه با نسخه وریبل دانلود کنید. توجه کنید که این تخفیف سیستمی بوده و برای اینکه در سبد خریدتان اعمال شود باید با کلیک روی دکمه خرید کنید وارد سایت فونت ایران شوید.

 • این کد تخفیف به میزان ۵ درصد بوده ولی در جشنواره‌های خاصی تا ۲۰ درصد سقف تخفیف افزایش پیدا می‌کند.
 • محدودیتی برای خرید اول یا استفاده در بسته‌های خاص نداشته و می‌توانید برای همه بسته‌های اقتصادی، نیمه اقتصادی و حرفه‌ای از این کد استفاده کنید.
 • با کلیک روی دکمه زیر کد تخفیف به صورت خودکار کپی خواهد شد.
برای کپی کد کلیک کنیدfontchi
گزارش خطا

رای دادن به پست

میانگین آرا: / 5. رای داده شده:

منبع
فونتچی

از دست ندهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *