شتابان هاست
سرور اختصاصی و مجازی فراسو
فونت ایران

دانلود فونت پارسا (Parsa Font) با لینک مستقیم

کد تخفیف فونت پارسال فونت ایران ۵ درصدی

فونت پارسا (به انگلیسی: Parsa) جدیدترین فونت فارسی دست‌نویس است که بر اساس خط نستعلیق و با تکیه بر خط تحریری طراحی شده است که می‌توانید از این فونت جدید برای تبلیغات و عناوین استفاده کنید. در ادامه به معرفی و دانلود فونت پارسا خواهیم پرداخت.

تخفیف رایگان در ایمیل شما

قلم پارسا توسط مجید هلاکویی طراحی شده است که چندین سال به عنوان مدرس و طراحی گرافیک تایپ فارسی فعالیت دارد. وی این فونت را در طول ۴ سال مطالعه طراحی کرده است که نتیجه آن را امروزه به این شکل و سیاق می‌بینیم.

بررسی و دانلود فونت پارسا دست نویس (Parsa)

قلم پارسا نزدیک به خط نستعلیق است که در نگاه اول کاملا می‌توان متوجه شد از قلم خاصی برای طراحی حروف از آن بهره برده شده است. این فونت با توجه به پیچیدگی‌هایی که در زوایا و منحنی‌ها دارد انتخاب خوبی برای تبلیغات خواهد بود.

سبک طراحی و وزن فونت پارسا

با اینکه فونت پارسا نزدیک به خط تحریری و البته کمی هم نستعلیق است، اما شخصیت اصلی متاثر از نوع قلمی است که با آن نوشته شده است. این قلم مانند قلم‌های خوشنویسی دارای برش‌های تیز نیست و تنوع ضخامت کمی دارد. همچنین به نسبت قلم‌های تحریری (خودکاری) بولد‌تر است.

دانلود فونت پارسا ttf

تفاوت دیگر فونت پارسا با فونت‌های تحریری، نزول کمتر در حروف زیر خط کرسی است که باعث پراکندگی کمتری در ترکیبات می‌شود که آنها را بیشتر در اعراب می‌بینیم؛ اما با این وجود در قلم پارسا این مشکلات برطرف شده‌اند.

فونت پارسا در حال حاضر که نسخه بهبود یافته آن پس از ۴ سال انتشار در دسترس عموم قرار گرفته است از یک وزن معمولی Regular پشتیبانی می‌کند که حروف دارای ضخامت مناسبی برای استفاده در عناوین هستند.

این وزن در ۳ فرمت استاندارد TTF, WOFF و WOFF2 در دسترس قرار گرفته است که با توجه به نیاز خود می‌توانید در محیط‌های مختلف نرم‌افزاری، سیستم عامل، اپلیکیشن موبایل یا وب فونت از این قلم استفاده کنید. تمامی نسخه‌ها از اعداد فارسی پشتیبانی کرده و همچنین در بسته دانلود فونت پارسا نسخه مخصوص اعداد فارسی نیز قرار داده شده است.

پشتیبانی از زبان فارسی و عربی

فونت پارسا فارسی است اما با توجه به رسم‌خط مشترکی که زبان عربی دارد، از این زبان نیز پشتیبانی کاملی دارد. تمامی حروف عربی نظیر «ك، ي، ة، ؤ، ئ» که دارای ساختاری متفاوت از فارسی هستند نیز گلیف استاندارد خود را دارند تا طبق استاندارد از این قلم در این زبان استفاده کنید.

هم‌نشینی حروف نیز در هر دو زبان رعایت شده به‌طوری که با قرارگیری اعراب در کنار کاراکترهای «سکون، همزه یا تنوین‌ها» موجب چسبندگی به حروف قبلی یا بعدی نخواهد شد و تمامی حروف و کلمات ساختاری یکپارچه خواهند داشت.

دانلود رایگان فونت فارسی پارسا

سبک نقطه‌گذاری در این فونت به‌شکل دست‌نویس بوده و از نقاط گرد برای نقطه‌های تکی، اما از سبک چسبان برای نقطه‌های دوتایی و سه‌تایی به سکل موج استفاده شده است که ظاهر فونت را فانتزی کرده است.

فونت انگلیسی پارسا نیز از یک فونت رایگان اپن‌سورس الهام گرفته شده است که ظاهری نزدیک به این قلم داشته باشد. با وجود این گلیف‌ها برای زبان انگلیسی دیگر لزومی نخواهد داشت که از فونت دیگری برای زبان‌های لاتین استفاده کنید.

فونت parsa انگلیسی

هرچند که توصیه می‌شود اگر به‌دنبال سبک نوشتن نزدیک‌تر به این قلم هستید با استفاده از فونت‌های لاتین که ساختاری چند وزن و دارای ظاهری دست‌نویس‌تر هستند نیز می‌توانید استفاده کنید.

دارای ترکیبات جایگزین خودکار برای حروف مختلف

فونت‌های دست‌نویس با ظاهری فانتزی عموما دارای ترکیبات جایگزین فراوانی هستند که می‌تواند به نمایشی‌تر کردن فونت و زباسازی برای تبلیغات و عناوین کمک بسیار بزرگی بکند. فونت پارسا فارسی نیز از این قاعده مستثنی نیست و در دل خود حروف اختیاری و اجباری متعددی را دارد که به عنوان سبک جایگزین مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ترکیبات و حروف جایگزین فونت پارسا

در تصویر بالا نمونه‌ای از ترکیبات و حروف جایگزین فونت پارسا را مشاهده می‌کنید که بسته به موقعیت قراگیری در کلمات تهیه شده‌اند. این ترکیبات برخلاف حروف اصلی به‌صورت ترکیبی در نظر گرفته شده که به شکل اجباری وقتی در کنار هم قرار بگیرند سبک نوشتاری تغییر خواهد کرد.

در تصویر زیر نیز نمونه‌ای متحرک از حالت جایگزینی حروف را برای چند کلمه مختلف مشاهده می‌کنید.

ترکیبات و حروف جایگزین فونت پارسا

یکی از ویژگی‌هایی که این فونت در حروف جایگزین دارد، تمرکز روی حروف ابتدایی «سین و شین» است که می‌توانید آنها را به صورت کشیده تایپ کرده یا اینکه از نسخه معمولی دندانه‌دار استفاده کنید.

ترکیبات و حروف جایگزین فونت پارسا

ویژگی دیگر فونت پارسا در حالت جایگزین قابلیت تغییر حروف «ب، پ، ت، ث، ن، ی» برای زمانی است که در میانه حروف قرار بگیرند. این ساختار نیز به‌شکل اجباری موجب تغییر شکل حروف و کلمات خواهد شد.

ترکیبات و حروف جایگزین فونت پارسا

هدف از همه تغییرات در حروف و کلمات این فونت نمایشی‌تر کردن فونت است تا در عناوین و تبلیغات بهتر خود را نشان داده و از سوی دیگر مشکلاتی که در تایپ همراه با اعراب به‌وجود خواهد آمد مرتفع گردد.

فونت پارسا با اعداد فارسی هک شده

فونت پارسا جز برای اعداد «٤٦» که از نسخه عربی بهره می‌برند، در سایر اعداد از نسخه استاندارد فارسی بهره می‌برد. همانطور که اشاره شد ساختار این فونت نزدیک به خطوط نستعلیق و تحریری است که دلیل این سبک اعداد نیز همین مسئله بوده است. اما انتظار می‌رود در نسخه‌های آتی اعداد فارسی «۴۶» نیز در این فونت گنجانده شود.

اعداد فارسی فونت پارسا

همچنین در بسته دانلود فونت پارسا نسخه مخصوص بدون اعداد انگلیسی و حروف لاتین قرار گرفته شده تا در صورت استفاده از این فونت برای توسعه نرم‌افزاری بتوانید به سادگی برای زبان لاتین یا غیر فارسی از فونت‌های دیگری استفاده کنید.

مناسب برای تبلیغات و عناوین

همانطور که اشاره شد فونت پارسا به‌منظور تبلیغات و عناوین طراحی شده است. با استفاده از این فونت می‌توانید ظاهری جذاب به عناوین و نوشته‌های خود که جنبه نمایشی و تبلیغاتی دارند بدهید که دلیل آن هم سبک طراحی حروف و استفاده از ترکیبات جایگزین متعدد است.

از تبلیغات محیطی، اسلایدر و تامنیل در شبکه‌های اجتماعی گرفته تا استفاده برای فونت عنوان کتاب می‌تواند مناسب باشد. خصوصا در سایزهایی با اندازه بزرگ‌تر که فونت ظاهری نرم‌تر و نمایشی‌تر به‌خود گرفته و خوانایی فوق‌العاده عالی هم خواهد داشت.

استفاده و نصب فونت پارسا در سایت

در صورتی که مایل به نصب فونت پارسا در سایت هستید کافی است پس از دانلود این قلم، نسخه WOFF2 که مناسب برای وب است را در پوشه fonts هاست خود آپلود کنید. سپس کدهای زیر را به فایل style.css قالب خود اضافه و ذخیره کنید.

@font-face {
  font-family: 'parsa';
  src: url('fonts/parsa.woff2') format('woff2');
  font-weight: normal;
  font-style: normal;
}

اگر مایل هستید از نام دیگری برای فونت استفاده کنید یا مسیر آپلود شما متفاوت است کافی است خطوط ۲ و ۳ را شخصی سازی کنید.

دانلود فونت پارسا با تخفیف

با استفاده از باکس زیر به کد تخفیف و لینک دانلود فونت پارسا دسترسی داشته و می‌توانید این فونت دست‌نویس را در فرمت‌های مختلف TTF, WOFF و WOFF2 دریافت کنید. این کوپن سیستمی است و تا زمانی که از طریق دکمه خرید کنید وارد سایت فونت ایران نشوید روی سبد خریدتان اعمال نخواهد شد.

 • با کلیک روی دکمه زیر کد تخفیف به صورت خودکار برای شما کپی خواهد شد.
 • این کوپن شامل ۵ درصد تخفیف بدون محدودیت مبلغ و بدون محدودیت در خرید اول است.
 • با کلیک روی دکمه زیر کد تخفیف به صورت خودکار کپی خواهد شد. به دلیل سیستمی بودن تا زمانی که با کلیک روی دکمه خرید کنید وارد سایت فونت ایران نشوید قابل استفاده نخواهد بود.
برای کپی کد کلیک کنیدfontchi
گزارش خطا

رای دادن به پست

میانگین آرا: / 5. رای داده شده:

منبع
فونتچی

از دست ندهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *