شتابان هاست
سرور اختصاصی و مجازی فراسو
فونت ایران

دانلود فونت مربع (Morabba Font) با لینک مستقیم

حسن منظوری فونت مربع (Morabba) را که ریشه در خط کوفی بنایی دارد طراحی کرده و توسعه این فونت در ۹ وزن مختلف که از UltraLight آغاز شده و تا نسخه Heavy به انضمام فونت متغیر مربع وجود دارد، توسط شهرزاد اکبری صورت گرفته است. مربع یک فونت هندسی و مناسب برای عناوین و تبلیغات است.

تخفیف رایگان در ایمیل شما

خط کوفی بنایی سال‌ها است که در خط و رسم فارسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. عموما بیشتر این نوع طراحی را در لوگو تایپ مشاهده می‌کنیم که از جمله آنها می‌توان به لوگوی بانک سامان یا شبکه مستند اشاره کرد که از این خط الهام گرفته شده است؛ اما با این‌حال همیشه جای خالی یک فونت کوفی بنایی فارسی حس میشد که با تولد فونت مربع این خلا پر شد.

معرفی و بررسی فونت مربع (Morabba)

اگر بنا باشد یک دسته‌بندی عمومی و کلی برای فونت مربع درنظر بگیریم، می‌توان آن را جزو فونت‌های هندسی دسته‌بندی کرد. این فونت با تلفیقی از منحنی‌ها و شکستگی‌ها ساخته شده است که در حد اعتدال بعد مثبت و منفی هر دو رعایت شده که باعث خلق شدن فونتی با پهنای ثابت گردیده است.

بسیاری از کسب و کارها توانایی پرداخت هزینه یک لوگوتایپ اختصاصی را ندارند. استفاده از فونت هندسی مربع به عنوان ورد مارک، انتخاب هوشمندانه و به صرفه‌ای برای اینگونه نیازها است که بتوانید یک لوگوتایپ اختصاصی بر مبنای ورد مارک طراحی کنید.

این میزان پهنا و در کنار آن داشتن ۹ وزن متنوع، مربع را به صورت کلی به فونتی با کنتراست بسیار بالا تبدیل کرده است که مناسب عناوین و تبلیغات است. در نتیجه می‌توان از این فونت در انواع طراحی همچون بنر و پست شبکه‌های اجتماعی، بیلبوردهای تبلیغاتی، طراحی لوگو تایپ، طراحی وردمارک و حتی در سایت به عنوان فونت عناوین و تیتر که مناسب متن‌های کوتاه هستند مورد استفاده قرار داد.

وزن و فونت متغیر مربع

فونت مربع در ۹ وزن متنوع طراحی شده است که وزن سنگین در نسخه‌های دیگر این فونت به آن افزوده شده است. وزن‌های فعلی این فونت شامل خیلی نازک UltraLight تا سنگین Heavy است که در تمامی وزن‌ها سعی شده تا جای ممکن فاصله بین حروف، کاراکترها و نقطه‌گذاری در فاصله‌ای کاملا مناسب و اعتدال در جای خود بنشیند.

در محتویات بسته این فونت نیز فرمت‌های مختلف OTF، TTF، WOFF و WOFF2 در ساختارهای متفاوتی بر اساس پشتیبانی از اعداد فارسی یا انگلیسی قرار داده شده است.

فونت متغیر وریبل نیز برای این فونت ساخته شده است که شما را از نصب چندین وزن مختلف بی‌نیاز خواهد کرد. در ادامه به صورت تخصصی‌تر ویژگی‌های نسخه وریبل فونت مربع را بررسی خواهیم کرد.

مزایا و ویژگی فونت Morabba

اگر بخواهیم به بررسی مزایا و قابلیت‌هایی که فونت مربع دارد بپردازیم، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

دانلود رایگان فونت مربع ttf

پشتیبانی از زبان انگلیسی و عربی

با دانلود فونت مربع فارسی علاوه بر این زبان، امکان استفاده در زبان‌های انگلیسی و عربی را خواهید داشت. زبان عربی با توجه به یکسان بودن حروف همان طراحی را دارد و همچنین از اعراب نیز پشتیبانی می‌کند که در ساختار کلی نسخه عربی و فارسی فونت یکسان هستند و صرفا تغییرات جزئی در برخی کاراکترها مانند حروف دارند.

اما در مقابل فونت مربع انگلیسی با توجه به نزدیکی این فونت به فونت Roboto، بر اساس همین فونت طراحی شده است که صرفا وزن و تغییراتی بسیار جزئی در آن ایجاد شده است و خبری از طراحی اختصاصی برای زبان‌های لاتین در این فونت وجود ندارد.

پشتیبانی از ترکیبات و حروف جایگزین

ویژگی دیگر فونت Morabba پشتیبانی از حروف جایگزین و ترکیبات دو حروفی است که معمولا در هر نوع فونت معمولی یا دست‌نویس با شکل‌های خاصی نوشته می‌شوند.

تایپ حروف جایگزین در فونت مربع

به‌عنوان مثال کاراکترهایی نظیر «ر، ی، ک، گ، ه، الف» در این فونت از امکان جایگزینی حروف برخوردار هستند که می‌توان در ابتدا یا انتهای کلمات به شکل‌های مختلفی از آنها استفاده نمود.

فونت متغیر با امکان تغییر در وزن و کشیدگی

فونت متغیر مربع نیز در این بسته گنجانده شده است.

دانلود فونت مربع وریبل

بر خلاف سایر فونت‌های رایج، علاوه بر پشتیبانی از فونت متغیر بر اساس وزن، از قابلیت متغیر کردن فونت بر اساس فاصله یا همان کشیدگی حروف نیز پشتیبانی می‌کند. در تصویر بالا نسخه متغیر این فونت را در حالت تغییر وزن و در تصویر پایین بر اساس فاصله مشاهده می‌کنید.

دانلود فونت وریبل مربع

وزن فونت در نسخه متغیر را می‌توان به میزان ۲۵۰ تا ۹۰۰ تنظیم کرد و کشیدگی فونت نیز این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به استفاده از چیدمان Justify برای هم‌تراز کردن خطوط یا استفاده از کاراکترهای خط ثابت در حروف، کشیدگی را به دلخواه بر حسب هر حرف برای کلمات گوناگون به مقدار دلخواهی تنظیم کرد.

پشتیبانی اعداد فارسی و انگلیسی در فونت مربع

اعداد در فونت مربع بر اساس زبان فارسی و انگلیسی دارای ساختار متناسب با همان زبان هستند. همچنین از قابلیت مونواسپیس کردن اعداد «اعداد هم‌عرض» نیز پشتیبانی می‌کند. برای زبان عربی نیز اعداد «۴، ۵ و ۶» به صورت اختصاصی در این فونت گنجانیده شده تا از هر دو ترکیب بتوانید استفاده کنید.

اعداد فارسی و عربی فونت مربع

با دانلود فونت مربع می‌توانید به فایل‌هایی با فرمت مختلف دسترسی داشته باشید که بر اساس اعداد فارسی، اعداد انگلیسی، اعداد انگلیسی فارسی شده در دسترس هستند که بدون نیاز به تغییر صفحه کلید و زبان می‌توانید با استفاده از همان تایپ اعداد لاتین، عددها را به فارسی نمایش دهید.

سبک نقطه گذاری فونت مربع

پشتیبانی از نقطه گذاری متنوع جدا و چسبان

یکی دیگر از قابلیت‌های فونت مربع امکان استفاده از نقطه‌گذاری متنوع است. در این فونت امکان استفاده از نقاط مربع به صورت جدا، چسبیده (برای نقاط ۳ تایی) و قابلیت فاصله‌گذاری استاندارد با توجه به کشیدگی حروف در نسخه وریبل گنجانده شده است.

البته منظور از فاصله گذاری این نیست که می‌توان جایگاه نقاط را تغییر داد؛ بلکه نقاط به حدی استاندارد تعیین شده که بر اساس کشیدگی و همچنین ترکیب شدن با سایر حروف، فاصله گذاری استاندارد را رعایت خواهند کرد. درواقع نقطه‌های حروف به نسبت حرف قبل و بعد خود بهترین جایگیری را خواهند داشت.

استفاده از فونت مربع در سایت

ویژگی نهایی که می‌توان در فونت مربع به آن اشاره کرد، امکان استفاده در وب سایت است. همانطور که اشاره شد مربع فونتی مناسب متن و تیتر است. از همین‌رو می‌توانید فرمت‌های WOFF این فونت را که شامل نسخه Variable با حجم بسیار کمتر هم می‌باشد، به عنوان فونت سایت در بخش‌هایی همچون عناوین مطالب، نقل‌قول‌ها، تگ‌های H و بخش‌های مهم محتوا استفاده کنید.

ترکیب این فونت در این بخش‌ها در کنار فونت بدنه سایت که می‌تواند یک فونت متن با خوانایی بالا باشد، از یک سو به افزایش و بهینه‌تر کردن رابط کاربری سایت، و از سوی دیگر به توجه بیشتر کاربران به محتوای سایت اهمیت دارد.

دانلود فونت مربع برای سایت

وقتی کاربری بخش‌های مهم از یک محتوا را با این فونت مشاهده کند، به‌سادگی چیزی که در محتوا به دنبال آن هست را خواهد یافت. در صفحات آرشیو نیز کاربران با دیدن تیترهایی که توسط این فونت با نقطه‌گذاری و ضخامت متفاوتی مشخص شده است تمایل بیشتری به کلیک کردن خواهند داشت تا زمان بیشتری را در سایت شما صرف کنند.

برای نصب فونت مربع در سایت ابتدا این فونت را دانلود کنید. سپس یک پوشه با نام fonts در مسیر قالب سایت خود ایجاد کرده، و فرمت woff2 که حجم کمتری دارد را در این پوشه آپلود کنید. در نهایت کدهای زیر را در مکان مناسبی از فایل style.css قالب خود قرار داده و ذخیره کنید.

@font-face {
  font-family: 'morabba';
  src: url('fonts/morabba-regular.woff2') format('woff2');
  font-weight: normal;
  font-style: normal;
}
@font-face {
  font-family: 'morabba';
  src: url('fonts/morabba-bold.woff2') format('woff2');
  font-weight: bold;
  font-style: normal;
}

برای تغییر نام خانواده این فونت می‌توانید در خط دوم و هشتم نام دلخواهی را به‌جای morabba وارد کنید. در صورت آپلود فونت در مسیری متفاوت یا استفاده از سایر فرمت‌ها نیز می‌توانید خط سوم و نهم را که شامل مسیر فایل، نام و فرمت فونت است شخصی سازی کنید.

دانلود فونت مربع با تخفیف

با کلیک روی باکس زیر به لینک دانلود فونت مربع همراه با تخفیف دسترسی داشته و می‌توانید این قلم را با ۸ وزن مختلف دانلود کنید. توجه کنید که این تخفیف سیستمی بوده و برای اینکه در سبد خریدتان اعمال شود باید با کلیک روی دکمه خرید کنید وارد سایت فونت ایران شوید.

 • این کد تخفیف به میزان ۵ درصد بوده ولی در جشنواره‌های خاصی تا ۲۰ درصد سقف تخفیف افزایش پیدا می‌کند. محدودیتی برای خرید اول یا استفاده در بسته‌های خاص نداشته و می‌توانید برای همه بسته‌های اقتصادی، نیمه اقتصادی و حرفه‌ای از این کد استفاده کنید.
 • با کلیک روی دکمه زیر کد تخفیف به صورت خودکار کپی خواهد شد.
برای کپی کد کلیک کنیدfontchi
گزارش خطا

رای دادن به پست

میانگین آرا: / 5. رای داده شده:

منبع
فونتچی

از دست ندهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *